RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska przekaże Syrii i Grecji domy dla uchodźców

Polska przekaże w najbliższym czasie Syrii i Grecji ponad 600 domów modułowych dla uchodźców – poinformowali we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński oraz wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.

Zatrzymania po pożarze w obozie dla uchodźców Moria

Grecka policja zatrzymała pięć osób w związku z pożarem, który strawił w ubiegłym tygodniu obóz dla uchodźców Moria na wyspie Lesbos. Premier...

zobacz więcej

Prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej Wojciech Wilk powiedział na konferencji prasowej, że w ciągu trzech najbliższych dni 156 domów modułowych zostanie przekazanych do Grecji, a w najbliższych tygodniach 500 domów zostanie wysłanych do północnej Syrii.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński mówił: „Zdecydowaliśmy, dzięki decyzji pana premiera (Mateusza) Morawieckiego, o przekazaniu tych komponentów do budowy, do wsparcia, tworzenia bezpiecznego schronienia dla osób, które z powodu konfliktów zbrojnych, niebezpieczeństwa w ich krajach pochodzenia, przede wszystkim właśnie w Syrii, muszą uciekać ze swego miejsca zamieszkania i potrzebują bezpiecznego schronienia”.

Kolejny kataklizm w USA. Do wybrzeża zbliża się Huragan Sally

Huragan Sally zmierza w kierunku amerykańskiego wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Uderzenie w ląd ma nastąpić we wtorek około południa (wieczorem...

zobacz więcej

Jabłoński poinformował, że domy staną w obozach tymczasowych dla uchodźców. – Przekazujemy tę pomoc bezpośrednio do północnej Syrii, gdzie dziś jest ogromny kryzys, ogromne potrzeby potężne wyzwania – wskazywał Jabłoński.

Dodał, że druga część polskiej pomocy skierowana jest do Grecji. Przypomniał, że niedawno spłonął jeden z największych obozów dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos. Chodzi o obóz w miejscowości Moria, który został w ubiegłym tygodniu niemal całkowicie zniszczony przez kilka powstałych równocześnie pożarów.

Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki podkreślił z kolei, że w odpowiedzi na apel strony greckiej Polsce udało się przygotować i zakupić 156 domów modułowych. – Myślę, że to bardzo ważny gest solidarności, pomocy dedykowanej, bardzo dobrze wpisującej się w realizowaną przez polski rząd politykę pomocową – dodał.

źródło:

Zobacz więcej