RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zrodnia, za którą skazano Tomasza Komendę. Wyrok odroczony

Jeden z oskarzonych Norbert B. (fot. arch.PAP/Aleksander Koźmiński)

Do 25 września odroczył we wtorek wrocławski sąd wydanie wyroku ws. dwóch oskarżonych o gwałt i zabójstwo 15-latki w Miłoszycach w 1996 r. Za tę zbrodnię pierwotnie został niesłusznie skazany Tomasz Komenda, uniewinniony po 18 latach.

Sąd Apelacyjny nie przedłużył aresztu dla oskarżonego o zabójstwo 15-latki

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu nie uwzględnił wniosku sądu okręgowego i nie przedłużył aresztu dla Ireneusza M., oskarżonego o gwałt i zabójstwo...

zobacz więcej

We wtorek przed sądem zakończyły się mowy końcowe w tym procesie. Prokuratora domaga się dożywocia dla Ireneusza M. i 25 lat więzienia dla Norberta B. Obrona B. wniosła o uniewinnienie, zaś M. o „sprawiedliwy wyrok”. Obrońcy oskarżonych podkreślali podczas mów końcowych, że proces ma charakter poszlakowy i brak jest dowodów na winę M. i B. Obaj oskarżeni podkreślali we wtorek przed sądem, że są niewinni.

Przewodniczący składu sędziowskiego, sędzia Marek Poteralski, ze względu na zawiłość sprawy odroczył ogłoszenie wyroku do 25 września.

Ireneusz M. odpowiada przed sądem przebywając w tymczasowym areszcie. W sierpniu sąd orzekł ten areszt, gdyż kończyła mu się kara więzienia za inne przestępstwo. Norbert B. odpowiada z wolnej stopy, choć był aresztowany przez kilka miesięcy.

Do zbrodni w Miłoszycach doszło w 1996 roku. Zdaniem śledczych obaj oskarżeni wyprowadzili 15-latkę z klubu, w którym odbywała się dyskoteka sylwestrowa. Obaj mężczyźni mieli ją brutalnie zgwałcić i – według prokuratury – użyć wobec Małgorzaty K. przemocy skutkującej licznymi obrażeniami, m.in. krwotokiem z narządów płciowych.

Do sądu wpłynął pozew o odszkodowanie dla Tomasza Komendy za niesłuszne skazanie

Tomasz Komenda razem ze swoim pełnomocnikiem prof. Zbigniewem Ćwiąkalskim złożył w środę do wrocławskiego sądu pozew o zadośćuczynienie i...

zobacz więcej

Ponadto Ireneusz M. został oskarżony o gwałt na innej kobiecie w 2007 r. w Piekarach (Dolnośląskie).

Ireneuszowi M. w sprawie zbrodni miłoszyckiej postawiono zarzuty w czerwcu 2018 r. Przebywał wtedy w więzieniu skazany za inne przestępstwo. Norbert B. natomiast został zatrzymany pod koniec września 2018 r. W styczniu 2019 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uchylił decyzję sądu pierwszej instancji o przedłużeniu mu aresztu.

Obaj oskarżeni nie przyznają się do zarzutów.

W noc sylwestrową 31 grudnia 1996 r. piętnastolatka bawiła się z koleżankami w dyskotece w Miłoszycach pod Wrocławiem. W pewnej chwili wyszła przed budynek. Kilkanaście godzin później znaleziono ją martwą na prywatnej posesji naprzeciwko dyskoteki. Zmarła wskutek wyziębienia organizmu i odniesionych ran.

Pierwotnie za zbrodnię w Miłoszycach skazano mieszkającego we Wrocławiu Tomasza Komendę, który spędził w więzieniu 18 lat. W maju 2018 r. Sąd Najwyższy – po wznowieniu postępowania – uniewinnił go.

źródło:

Zobacz więcej