RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

To sensacja. Znaleziono dobrze zachowane szczątki niedźwiedzia jaskiniowego

Szczątki niedźwiedzia zostały znalezione przez pasterzy reniferów na Wyspie Bolszoj Lachowski (fot. North-Eastern Federal University)

W Rosji znaleziono doskonale zachowane szczątki niedźwiedzia jaskiniowego z epoki lodowcowej. Niesamowitego odkrycia dokonali pasterze reniferów. To pierwszy przypadek znalezienia niedźwiedzia tego gatunku z nienaruszonymi tkankami miękkimi.

Naukowcy: Właściciele zwierząt chorują dwa razy rzadziej

Wszyscy wiemy, że opieka nad zwierzęciem rozwija empatię oraz niweluje poczucie osamotnienia. Pozytywny wpływ posiadania pupila wykracza wszelako...

zobacz więcej

Dobrze zachowane ciało niedźwiedzia zostało znalezione przez pasterzy reniferów na wyspie Bolszoj Lachowski. Jest to największa z Wysp Lachowskich, które są częścią archipelagu Nowych Wysp Syberyjskich, leżącego między Morzem Łaptiewów a Morzem Wschodniosyberyjskim.

Naukowcy z Północno-Wschodniego Uniwersytetu Federalnego w Jakucku, najważniejszego ośrodka badań mamutów włochatych i innych prehistorycznych gatunków, uznali to znalezisko za przełomowe.

W oświadczeniu wydanym przez uczelnię badaczka Lena Grigorieva podkreśliła, że „jest to pierwsze i jedyne tego rodzaju znalezisko – cała tusza niedźwiedzia z tkankami miękkimi”.

„Jest całkowicie zakonserwowany, ze wszystkimi narządami wewnętrznymi na miejscu, łącznie z nosem” – powiedziała Grigorieva. „To znalezisko ma wielkie znaczenie dla całego świata” – dodała.

Wstępna analiza wykazała, że dorosły niedźwiedź mógł żyć nawet 39 500 lat temu.

źródło:
Zobacz więcej