RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowe informacje w sprawie Nowaka. Szokujące kwoty

Centralne Biuro Antykorupcyjne pod nadzorem prokuratury prowadzi śledztwo w sprawie potężnej korupcji, jakiej dopuścić się miał były minister transportu rządu PO-PSL Sławomir Nowak. Na światło dzienne wyszły teraz nowe ustalenia śledczych. CBA poinformowało nas, że funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 4 mln zł pochodzące z przestępstw byłego ministra. Pieniądze były ukryte w specjalnych skrytkach.

Sąd ponownie zdecydował ws. aresztu dla Sławomira Nowaka

Sąd Okręgowy w Warszawie nie przychylił się do wniosku pełnomocnika byłego ministra transportu, który złożył zażalenie na jego aresztowanie....

zobacz więcej

Jak informuje nas CBA, śledczy kontynuują działania w sprawie afery Nowaka. W ocenie funkcjonariuszy sprawa pozostaje rozwojowa. „CBA kontynuuje czynności związane m.in. z ujawnianiem kolejnych wątków ww. śledztwa oraz składników majątkowych osób, objętych postępowaniem” – informuje nas Biuro.

W związku ze sprawą agenci zabezpieczyli ponad 4 mln zł, które były przechowywane w skrytkach; w środku były pieniądze w różnych walutach. Ponad 530 tys. euro, 470 tys. dolarów i 30 tys. zł.

Biuro podało, że zabezpieczono też dwa mieszkania, których szacunkowa wartość wynosi ok. 2 mln zł, oraz luksusowy samochód marki Land Rover. W ramach prowadzonych czynności dokonano także zabezpieczenia innych rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie – twierdzi CBA.

Jest decyzja sądu ws. aresztu dla Nowaka

Sąd przychylił się do wniosku stołecznej prokuratury i aresztował na trzy miesiące byłego ministra transportu Sławomira Nowaka. Byłego polityka PO...

zobacz więcej

Przypomnijmy, były minister transportu i były szef ukraińskiej agencji drogowej Sławomir Nowak został zatrzymany w końcu lipca w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i praniem brudnych pieniędzy. Wraz z nim zatrzymano byłego szefa jednostki wojskowej GROM Dariusza Z. i przedsiębiorcę Jacka P.

Po złożeniu wyjaśnień w prokuraturze Nowak usłyszał zarzut kierowania w okresie od października 2016 r. do września 2019 r. zorganizowaną grupą przestępczą, czerpiącą korzyści z korupcji. Były polityk jest podejrzany o żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za przyznawanie prywatnym podmiotom kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy. W efekcie tych przestępstw miał uzyskać 1,3 mln zł.

Dariuszowi Z. i Jackowi P. postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz przyjmowania korzyści majątkowych.

Wobec Sławomira Nowaka i Jacka P. sąd zastosował areszt tymczasowy na trzy miesiące. Wobec Dariusza Z. zastosowano areszt warunkowy; jeśli wpłaci 1 mln zł poręczenia majątkowego, wyjdzie na wolność.

Na początku sierpnia prokuratura poinformowała o zatrzymaniu czwartej osoby w tej sprawie. To mężczyzna reprezentujący polską spółkę zajmującą się zarządzaniem projektami infrastrukturalnymi. Aleksander D. usłyszał zarzut obietnicy udzielenia 700 tys. zł korzyści majątkowej Nowakowi, pełniącemu wówczas funkcję szefa ukraińskiej państwowej agencji drogowej Ukrawtodor. Grozi mu za to 12 lat więzienia.

źródło:
Zobacz więcej