RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prawie 100 tys. nowych mieszkań. To więcej niż przed rokiem

Najwięcej nowych mieszkań oddano na Mazowszu (fot. Shutterstock/TheHighestQualityImages)

W pierwszym półroczu tego roku oddano do użytku ponad 97 tys. mieszkań, o 3 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Najwięcej nowych mieszkań oddano na Mazowszu.

Rząd planuje pełne oskładkowanie umów zlecenia

Rząd planuje pełne oskładkowanie umów zlecenia. Firmy dopłacą po zmianach nawet 2,5 mld zł – informuje „Rzeczpospolita”.

zobacz więcej

GUS wyjaśnił, że w pierwszym półroczu oddano do użytkowania 97 tys. 345 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 8649,4 tys. m kw. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, liczba mieszkań wzrosła o 2869 (3 proc.), a ich powierzchnia wzrosła o 140,2 tys. m kw. (1,6 proc.).

Urząd dodał, że przeciętna powierzchnia użytkowa nowo oddanego mieszkania wyniosła 88,9 m kw. i w porównaniu do sytuacji sprzed roku zmalała o 1,2 m kw. Średnia powierzchnia mieszkania w budynkach jednorodzinnych wynosiła 132,8 m kw., a w budynkach wielorodzinnych –52,5 m kw.

Najwięcej nowych mieszkań wybudowano w woj. mazowieckim (18,9 proc. wartości krajowej). Na kolejnych miejscach znalazły się woj.: wielkopolskie (10,4 proc.) i dolnośląskie (10,2 proc.).

Wskaźnik nasilenia budownictwa mieszkaniowego, wyrażony liczbą mieszkań oddanych do użytkowania w przeliczeniu na 1 tys. ludności, wyniósł dla Polski 2,5, a największe wartości odnotowano w: woj. pomorskim (3,6) oraz mazowieckim i dolnośląskim (po 3,4). Najmniejszy współczynnik był w woj. opolskim (1,2), świętokrzyskim (1,6) i podkarpackim (1,7).

Morawiecki zapowiedział uruchomienie programu „PolandBusinessHarbour”

Przyspieszony tryb udzielania wiz dla osób z wykształceniem technicznym, wsparcie najlepszych białoruskich startupów oraz firm chcących przenieść...

zobacz więcej

W pierwszym półroczu tego roku 64,6 proc. nowo oddanych mieszkań wybudowali deweloperzy, a inwestorzy indywidualni - 33,6 proc. Pozostałe mieszkania powstały w spółdzielczej, społecznej czynszowej, komunalnej i zakładowej formie budownictwa.

W porównaniu do pierwszego półrocza 2019 r. w tym roku zwiększył się udział mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem (o 2,4 p. proc.) i zmniejszył się (o 1,4 p. proc.) odsetek mieszkań wybudowanych przez inwestorów indywidualnych. Udziały mieszkań w pozostałych formach budownictwa utrzymały się na zbliżonym poziomie.

Oddano do użytkowania 41 tys. 202 nowych budynków mieszkalnych, o 3,1 proc. więcej niż przed rokiem. Budynki jednorodzinne stanowiły 96,8 proc. wszystkich budynków przekazanych do eksploatacji. Mimo stosunkowo niewielkiego udziału (3,2 proc.) budynków wielorodzinnych, wybudowano w nich 54,8 proc. wszystkich ulokowanych w nowych budynkach mieszkań.

źródło:

Zobacz więcej