RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Czajka” wciąż wyrzuca ścieki. Trzaskowski: Nie mam poczucia, że można było lepiej

Trzaskowski przyznał, że „czasami” przeklina (fot. PAP/Mateusz Marek)

Odziedziczyłem projekty infrastrukturalny najeżone błędami. Sprzątam po poprzednikach i nie mam poczucia, że można było zrobić coś lepiej. Stanęliśmy na głowie, żeby najpierw naprawić rurociąg, a później zabrać się do pracy nad lepszym docelowym rozwiązaniem – powiedział w rozmowie z wp.pl prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, pytany, czy ma sobie coś do zarzucenia w sprawie awarii „Czajki”.

„To moje miasto. Tu wszyscy chcą wam zrobić krzywdę”. Trzaskowski awanturuje się w warszawskim klubie

Rafał Trzaskowski chciał wymusic puszczenie utworu w jednym z warszawskich klubów. Powoływał się przy tym na sprawowaną przez siebie funkcję. –...

zobacz więcej

Pod koniec sierpnia w stołecznej oczyszczalni „Czajka” doszło do kolejnej awarii sieci przesyłowej. Od tego czasu ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafiają do Wisły. Tak, jak rok temu, most pontonowy na Wiśle zbudowało Wojsko Polskie. Zostanie na nim ułożony zastępczy rurociąg, którym nieczystości mają być odprowadzone do oczyszczalni.

W niedzielę Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie poinformował, że od początku awarii kolektora do Wisły zrzucono ponad 3,4 mln metrów sześciennych nieczystości.

O kolejną awarię tej oczyszczalnia w rozmowie z wp.pl był pytany prezydent stolicy. Na początku rozmowy przyznał, że zdarza mu się przeklinać, „jak każdemu”.

– Na pewno ta sprawa może naruszyć nerwy. Zwłaszcza że zbieram baty za zaniechania poprzedników. Odetchnę dopiero, gdy ścieki przestaną płynąć do Wisły, pewnie w ciągu 10 dni, i gdy zostanie zbudowany docelowy przesył – mówił.

Dlaczego zabrakło Trzaskowskiego? „Roni łzy gdzieś po kątach” [WIDEO]

Nadzwyczajna sesja Rady Warszawy poświęcona awarii w oczyszczalni ścieków „Czajka” odbyła się bez udziału prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego,...

zobacz więcej

W kolejnych zdaniach stwierdził, że w sprawie tej awarii prokuratura może działać skrajnie politycznie. – Widać, że awarie w Warszawie są traktowane w sposób wyjątkowy. Ludzie, którzy pracują nad awariami Czajki, są cały czas przesłuchiwani. Od roku – oznajmił polityk.

Trzaskowskiego zapytano też, czy odpowiedzialność za obecną sytuację z „Czajką” ponosi była prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

– Powołałem specjalną komisję ekspertów. Ona zbada, kto zawinił. Widać jednak, że to zbieg wielu błędów nagromadzonych za czasów wszystkich kolejnych ekip rządzących – koncepcyjnych, projektowych i wykonawczych – oznajmił.

źródło:
Zobacz więcej