RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejny rebranding PO? Padły propozycje: SPOKO, Lewica+, Koalicja Europejska [WIDEO]

Były przewodniczący PO Grzegorz Schetyna nie wyklucza kolejnego rebrandingu Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej. Jak powinna brzmieć nowa nazwa największej partii opozycyjnej? – To byłoby tylko nowe opakowanie i stare treści, ale skoro już ogłasza pan konkurs na nazwę, to ja proponuje SPOKO, czyli Spolegliwa PO – KO. Tak żeby nawiązywała do starej tradycji, choć nie sądzę, żeby nawet nazwa SPOKO mogła przyciągnąć więcej wyborców – powiedział portalowi tvp.info eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

Schetyna o zmianie barw klubu: To droga w jedną stronę

Zmiana barw klubowych to droga w jedną stronę, która nigdy się dobrze nie kończy – powiedział w Radiu Zet były lider PO Grzegorz Schetyna.

zobacz więcej

O ewentualny rebranding, czyli zmianę szyldu Schetyna był pytany przez dziennikarkę Radia Zet. – Nad tym trzeba się bardzo poważnie zastanowić. To ostatni etap rozmowy o tym, co potrzebne jest dzisiaj w opozycji. Ja uważam, że trzeba ustawić przede wszystkim relacje wewnątrz Platformy, wewnątrz Koalicji Obywatelskiej, zbudować je na zasadzie podmiotowości – odpowiedział Schetyna. Wcześniej o konieczności rebrandingu PO mówił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Nie byłaby to pierwsza zmiana nazwy. W wyborach samorządowych PO startowała jako Koalicja Obywatelska, w wyborach do Parlamentu Europejskiego jako Koalicja Europejska, a w wyborach parlamentarnych ponownie jako Koalicja Obywatelska.

Co mogłoby się pojawić w miejsce Koalicji Obywatelskiej? – Mogłaby się pojawić Koalicja Europejska, czyli szersze porozumienie, niż miało to miejsce przy wyborach do polskiego Sejmu. Grzegorz Schetyna wielokrotnie mówił, że format Koalicji Europejskiej, który integruje środowiska od konserwatywnych po lewicujące ,jest szansą na odwojowanie władzy z rąk Prawa i Sprawiedliwości – mówił poseł KO Paweł Poncyljusz.

– Może Lewica+? Na pewno partia lewicowa, bo taka w tej chwili Platforma jest. Zresztą pamiętamy stworzenie Koalicji Europejskiej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Ci sami ludzie to tworzyli. W Koalicji Europejskiej były prawie wszystkie ugrupowania lewicowe. Im było dobrze ze sobą, wiec to jest partia już lewicowa – skomentował taką opinię poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Telus.

Nie brakuje głosów, że zanim PO przeprowadzi rebranding, musi uporać się z walką o władzę w tym ugrupowaniu. – Nie wiemy, czy liderem Platformy Obywatelskiej jest Borys Budka, który jest jej szefem, czy liderem jest Rafał Trzaskowski jako depozytariusz 10 milionów głosów, czy wreszcie liderem będzie ktoś, kto zostanie w niedługim czasie szefem klubu parlamentarnego. To jest główny problem, który musi ulec jakiemuś rozstrzygnięciu. Rebranding jest drugim krokiem, mniej istotnym – stwierdził senator PSL Jan Filip Libicki.

Budka podzieli się władzą ze Schetyną? „Apetyt krokodyla wzrośnie” [WIDEO]

Tomasz Siemoniak coraz częściej typowany jest na nowego szefa klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. W Platformie Obywatelskiej uchodzi za...

zobacz więcej

Czy zmiana nazwy rozwiąże problemy największej partii opozycyjnej? A może PO powinna zacząć od przygotowania alternatywy programowej dla PiS? – W polityce ważne są zarówno elementy programowe, jak i marketingowe. W pierwszej kolejności trzeba mieć dobry program, a później umieć go sprzedać. Myślę, że Platformie to doskwiera. W PO jest też kłopot nieco inny. Bardzo dużo osób czyha na lidera tej formacji. Formalnym liderem jest Borys Budka, ale przecież liderem chce być Rafał Trzaskowski, cały czas nie odpuszcza Grzegorz Schetyna – argumentował poseł Lewicy Tomasz Trela.

Poseł KO nie jest jednak przekonany, że program ma fundamentalne znaczenie. – Wybory prezydenckie pokazały, że oferta programowa jest wtórna do pewnych emocji, które rządzą wyborami. Przypominam, że wybory prezydenckie toczyły się trochę na kanwie ideologii LGBT, gender. Nie widać, żeby Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło jakieś rozwiązania prawne, które zapobiegają tym strachom, które kreowano w kampanii, a pomimo tego ponad 10 milionów Polaków zagłosowało na Andrzeja Dudę – tłumaczył poseł Poncyljusz z KO.

– Często ludzie zakładają różne organizacje, stowarzyszenia, partie, a później okazuje się, że to nie idzie dalej. Jest logo, ładna grafika, domena, strona internetowa, kilka osób, a okazuje się że nie ma pomysłu. Z kolei ugrupowania, które budują się poprzez strukturę, zasób ludzi, pomysły i później dochodzą do wymyślania nazwy, robienia całego marketingu, okazuje się, że odnoszą większe sukcesy. PO powinna pójść w kierunku programowym, ale nie anty-PiS-u, powinni zaproponować swoje zmiany programowe, wizję Polski. Wtedy mieliby stabilną sytuację na scenie politycznej – powiedział poseł Solidarnej Polski Norbert Kaczmarczyk.

źródło:
Zobacz więcej