RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Żołnierze WOT pomagają szkołom rozpocząć rok w nowym „reżimie sanitarnym”

Wrocław. Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady WOT rozwożą płyny dezynfekcyjne do szkół (fot. media.terytorialsi.wp.mil.pl)

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pomagają w przygotowaniu szkół do rozpoczęcia roku szkolnego w nowym „reżimie sanitarnym”. Obecne zadania terytorialsów skupiają się na dostarczaniu maseczek i płynów do dezynfekcji. Żołnierze WOT pozostają także w gotowości do prowadzenia szkoleń sanitarno – epidemiologicznych, pobierania wymazów czy też dekontaminacji.

Już ponad 25 mln zakażeń koronawirusem na świecie

Liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 25 mln – poinformował Uniwersytet Johnsa Hopkinsta w Baltimore.

zobacz więcej

1 września jak co roku uczniowie powrócą do szkół i rozpoczną edukację. Niestety pod wieloma względami nowy rok szkolny będzie różnił się od wszystkich dotychczasowych.

W środę, 26 sierpnia br. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, polecił Wojskom Obrony Terytorialnej wsparcie dyrektorów szkół w przygotowaniach do rozpoczęcia nauki.

Pierwsze zadania żołnierzy WOT polegały na dostarczaniu maseczek i płynów do dezynfekcji bezpośrednio do placówek oświaty.

Tylko w ciągu pierwszych dwóch dni żołnierze rozdystrybuowali 50 tyś. litrów płynu do dezynfekcji na terenie 6 województw (mazowieckiego, śląskiego, podlaskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego). Zadania są kontynuowane również w sobotę i niedzielę.

Wojska Obrony Terytorialnej mogą wspomóc placówki oświatowe nie tylko poprzez dostawy materiałów, ale również szkolenia personelu do pracy w nowym „reżimie sanitarnym”. Takie szkolenia mogą prowadzić żołnierze, którzy swoje doświadczenie zdobyli podczas kilku miesięcy działań w ramach operacji „Odporna Wiosna”, wspierając samorządy, opiekę medyczną oraz służby sanitarne w walce z koronawirusem.

Kolejnymi możliwymi obszarami wsparcia jakiego mogą udzielić żołnierze WOT jest pobieranie wymazów oraz dekontaminacja pomieszczeń. To ostatnie zadanie w razie potrzeby będzie realizowane przez przydzielonych specjalistów z wojsk chemicznych.

źródło:
Zobacz więcej