RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Alarm powodziowy w Cieszynie. Poziom wód w rzekach wzrasta

W środę nad ranem synoptycy z IMGW w Krakowie wydali ostrzeżenie przed silnymi deszczami, które do końca dnia mogą wystąpić w powiatach bielskim, cieszyńskim, pszczyńskim i żywieckim (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)
W środę nad ranem synoptycy z IMGW w Krakowie wydali ostrzeżenie przed silnymi deszczami, które do końca dnia mogą wystąpić w powiatach bielskim, cieszyńskim, pszczyńskim i żywieckim (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)

Alarm powodziowy ogłosiła w środę w Cieszynie burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz. Ma to związek z silnymi opadami deszczu i wzrostem poziomu wód w rzekach. Olza przekroczyła już poziom alarmowy, a deszcz wciąż pada. W Małopolsce natomiast doszło już m.in. do podtopień.

Dziś burze, deszcz i silny wiatr – i nadal gorąco

W poniedziałek możliwe burze prawie w całej Polsce, najbardziej prawdopodobne w południowej części kraju. Razem z nimi – deszcz, grad i porywy...

zobacz więcej

Aktualnie poziom Olzy w mieście wynosi 251 cm. To 21 cm powyżej poziomu alarmowego. Zbliża się do niego także Bobrówka. Staszkiewicz zobowiązała miejski zarząd zarządzania kryzysowego do podjęcia niezbędnych czynności, które będą minimalizowały ewentualne wystąpienie zagrożeń.

Dotychczas w Cieszynie obowiązywało pogotowie przeciwpowodziowe, które burmistrz wprowadziła w środę przed południem.

Na Śląsku Cieszyńskim stan ostrzegawczy przekroczyły również Wisła w Wiśle Czarnem oraz na wodowskazach Ustroń-Obłaziec i Skoczów, a także Brennica w Górkach Wielkich.

Możliwy gwałtowny wzrost stanu rzek. IMGW wymienia województwa

Opady deszczu w województwie łódzkim i w północnej części Mazowsza mogą się utrzymać do późnego wieczora. Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej...

zobacz więcej

W środę nad ranem synoptycy z IMGW w Krakowie wydali ostrzeżenie przed silnymi deszczami, które do końca dnia mogą wystąpić w powiatach bielskim, cieszyńskim, pszczyńskim i żywieckim, a także w Bielsku-Białej i Jastrzębiu-Zdroju. Spaść może do 60 mm deszczu, a lokalnie nawet do 70 mm. Mogą pojawić się burze. Taka sytuacja może doprowadzić do wezbrań wody w rzekach i przekroczenia stanów ostrzegawczych zlewni Małej Wisły oraz Soły.

Zalania w Małopolsce

Ponad 30 podtopionych i zalanych posesji oraz siedem uszkodzonych dróg – to efekt ulewy, która przeszła nad powiatem myślenickim w Małopolsce. Najbardziej ucierpiały okolice Myślenic, Dobczyc oraz miejscowości Wiśniowa.

W sumie straż pożarna interweniowała już ponad 50 razy – przekazał kpt. Bogusław Szydło z małopolskiej straży pożarnej. – Działania strażaków były w większości związane z wypompowywaniem wody z zalanych posesji, domów, piwnic i garaży, także z udrażnianiem przepustów drogowych w miejscowości Trzemeśnia – poinformował kpt. Szydło. Jak zaznaczył, „w związku z wezbraniem lokalnej rzeki doszło do zalania zakładu produkcyjnego”. Do tej pory nikt nie został poszkodowany. Ewakuacja nie była konieczna.

Ulewa trwała niecałą godzinę, ale doprowadziła do gwałtownego wezbrania poziomu wody w lokalnych potokach, które wystąpiły z brzegów.

źródło:
Zobacz więcej