RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Naukowcy: W zaledwie dwa miesiące poziom wód podniósł się o 2 mm

Lodowce na Grenlandii z roku na rok kurczą się o 500 gigaton (fot. girlart39/pixabay)

Lodowce na Grenlandii z roku na rok kurczą się o 500 gigaton. – Lód spływa szybciej niż śnieg. Szansa na zatrzymanie tego procesu jest niewielka – przekazali naukowcy z Nature Communications Earth and Environment.

Zdjęcie niebieskiego Marsa. Co się stało z Czerwoną Planetą?

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała zdjęcia Marsa w niecodziennej, niebieskiej barwie. Sąsiad Ziemi ze względu na swój rdzawy kolor jest...

zobacz więcej

– Odkryliśmy, że lodu, który wpływa do oceanu, jest znacznie więcej niż śniegu gromadzącego się na powierzchni pokrywy lodowej – poinformował autor badania Michael King.

Wcześniej lód corocznie spływał do wód z lodowców na Grenlandii i był później uzupełniany przez opady śniegu. W chwili obecnej opady śniegu nie nadążają za tym procesem. W wyniku tego lodowce topnieją i poważnie podnoszą poziom wód mórz i oceanów. W zaledwie dwa miesiące podniosły się o 2 milimetry.

Naukowcy podali, że pierwsze takie zjawisko zaobserwowano w 2000 r. W tym czasie poziom traconego przez lodowce lodu zaczął być większy, aniżeli opady, które go uzupełniały.

źródło:
Zobacz więcej