RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier zapowiada 5-punktowy program wsparcia dla represjonowanych Białorusinów

5-punktowy plan wsparcia dla Białorusi przedstawił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. W jego ramach zapowiedział wsparcie dla represjonowanych, rozbudowanie polsko-amerykańskiego programu dla represjonowanych, program stypendialny dla studentów, ułatwienia przy wjeździe do RP i w dostępie do rynku pracy. – Na realizację tego programu zamierzamy przeznaczyć w pierwszym kroku 50 mln zł, oprócz tych środków, które już przeznaczamy na różne programy, jak np. telewizja Biełsat – poinformował Morawiecki.

Znęcanie psychiczne, tortury, katowanie. Wstrząsająca relacja Polaków zatrzymanych na Białorusi

– Cały czas byliśmy skuci. Ktokolwiek się poruszył, prosił o wodę czy wyjście do toalety, był bity pałkami – mówi o pobycie w areszcie Kacper...

zobacz więcej

Szef rządu zabrał głos z trybuny sejmowej w sprawie sytuacji na Białorusi. Podkreślał, że Polska jest kolebką solidarności i dziś solidarność nie pozwala nam stać bezczynnie wobec tego, co dzieje się na Białorusi.

Mówił, że po stronie Białorusi widać wielki zapał do budowy społeczeństwa obywatelskiego i wybicia się na demokrację. – W tych dążeniach chcemy pomagać – podkreślił.

Premier przypominał, że w XIX wieku oba narody wspólnie, wraz z braćmi Litwinami, walczyły o wolność. Łączyła je nie tylko bliskość kulturowa, ale i więzi i wspólne pragnienie wolności.

Przypomniał, że Lech Kaczyński zawsze twierdził, że rolą Polski jest wstawiać się za partnerami ze wschodu, takimi jak Ukraina, Litwa, Gruzja czy Białoruś, gdy inne państwa się nie wstawiają.

– Dlatego zaproponowałem partnerom z UE nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej ws. sytuacji na Białorusi; coraz więcej zachodnich państw przychyla się do tej propozycji – powiedział premier.

– W takim momencie nie można zakładać maski obojętności czy neutralności – mówił.

– Jak teraz nie podejmiemy żadnych działań jako solidarna Europa, pokażemy naszym sąsiadom, że w chwili zagrożenia każdy może liczyć tylko na siebie. Czy taka jest nasza solidarność? – dodał.

Łukaszenka zabrał głos. „Chcecie, to protestujcie”

Żyję i nie jestem za granicą – oznajmił białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka. Dodał, że tego rodzaju plotki „rozkręcają świadomie” przeciwnicy...

zobacz więcej

Według premiera nie ma w pełni bezpiecznej Polski i Europy bez bezpieczeństwa naszego sąsiada – Białorusi.

– Otworzyliśmy nasze serca dla Białorusi, chcemy otworzyć nasze granice i uczelnie – zapowiedział.

Podkreślił, że Polska chce pokazać sobie i Europie, że „społeczeństwo białoruskie nie stoi samotnie naprzeciw zorganizowanemu aparatowi represji, który potępiamy”.

Dwa pierwsze punkty planu to wsparcie dla represjonowanych – wyrzucanych z pracy, pobitych i poszkodowanych i program stypendialny dla studentów i naukowców. Premier zapowiedział, że rozbudujemy polski i amerykański programu pomocy poszkodowanym. – Polska może stać się drugim domem dla represjonowanych, poszkodowanych Białorusinów – podkreślił.

Zaproponujemy również program stypendialny dla studentów, naukowców relegowanych w ramach represji z białoruskich uczelni. – Uzyskają oni możliwość studiów, pracy w Polsce – zapewnił szef rządu. Powiedział, że mimo iż nie wiadomo, ile takich osób będzie, chcemy im zapewnić możliwość przyjazdu do Polski, rozwój i życie tutaj.

– Na realizację tego programu zamierzamy przeznaczyć w pierwszym kroku 50 mln zł, oprócz tych środków, które już przeznaczamy na różne programy, jak np. telewizja Biełsat – poinformował Morawiecki.

źródło:
Zobacz więcej