RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Duda: Dzisiejsze nominacje generalskie wśród najbardziej symbolicznych w historii

Dzisiejsze nominacje generalskie są jednymi z najbardziej symbolicznych w historii Wojska Polskiego, które ma poczucie kontynuowania tradycji zwycięzców w bitwie warszawskiej – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich w Pałacu Prezydenckim.

„Świętowanie rocznicy Bitwy Warszawskiej powinno mieć miejsce w całej Europie”

Świętowanie rocznicy Bitwy Warszawskiej powinno mieć miejsce nie tylko w Warszawie, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Nad Wisłą wygrała...

zobacz więcej

Uroczystość rozpoczęła tegoroczne Obchody Święta Wojska Polskiego, które połączone są z obchodami 100. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

– To bardzo ważny dzień, bo to jedne z najbardziej symbolicznych nominacji generalskich w historii Wojska Polskiego. Wojsko Polskie ma wewnętrzne poczucie kontynuowania tradycji tamtych zwycięzców sprzed 100 lat. Zwycięzców, którzy byli w jakże trudnej sytuacji; zwycięzców, którzy zwyciężyli pomimo zwątpienia w kraju i poza granicami; zwycięzców, którzy zwyciężyli rzutem na taśmę, kiedy wszystko wydawało się przegrane. Zwyciężyli dlatego, że zachowali męstwo, odporność psychiczną, siłę woli i determinacje do ostatniego momentu – mówił prezydent.

Duda zwrócił się także do nominowanych generałów. – Bierzecie na siebie odpowiedzialność za dowodzenie na najwyższym poziomie – powiedział. Jak zaznaczył prezydent, „służba to wielkie zobowiązanie”.

– Niech te nominacje w przeddzień Święta Wojska Polskiego, 100-lecia bitwy warszawskiej będą dla całego wojska symbolem jego rozwoju – podkreślił Duda.

źródło:
Zobacz więcej