Strach paraliżuje niemieckie kobiety. Co piąta ofiarą gwałtu, śledzenia lub zagrożona

„Role przypisane do płci sugerują mężczyznom, że molestowanie kobiet jest całkowicie w porządku” (fot.Thielker/ullstein bild via Getty Images)

Niemieckie dziewczęta i kobiety nie czują się bezpiecznie w swoim kraju – donosi Deutsche Welle. Co piąta mieszkanka takich miast jak Berlin, Hamburg, Kolonia czy Monachium, była już co najmniej raz molestowana albo „czuła się obserwowana lub zagrożona”.

Berlin przez 30 lat przekazywał dzieci pedofilom. Szokujący „eksperyment”

Władze Berlina przez 30 lat celowo przekazywały bezdomne dzieci pod opiekę pedofilom w ramach tzw. eksperymentu Kentlera – wynika z raportu...

zobacz więcej

Niemiecki portal cytuje wyniki badań, dotyczące poczucia bezpieczeństwa kobiet w dużych miastach. Jednoznacznie wynika z nich, że kobiety boją się wyjść na ulice, bo są molestowane seksualnie, czują się obrażane i śledzone.

Badanie przeprowadzono na początku 2020 roku na grupie tysiąca dziewcząt i kobiet w wieku od 16 do 71 lat. Miały one zaznaczać na mapie miejsca, gdzie czują się niebezpiecznie. I tak najczęściej wskazywano na ulice wielkich miast. Zagrożenie odczuwają również w komunikacji publicznej i zielonych terenach miejskich.

„Powodem poczucia niepewności są przede wszystkim spotkania po drodze z grupami osób będących pod wpływem alkoholu lub narkotyków, ponadto źle oświetlone drogi i parki, wreszcie opuszczone okolice, gdzie w razie potrzeby nie można się spodziewać nadejścia pomocy” – podaje DW.

Z analizy wynika, iż co piąta uczestniczka badania padła już raz ofiarą gwałtu, była śledzona lub zagrożona. Jednak statystyki nie obejmują wszystkich zdarzeń. – Wiele dziewcząt i kobiet ze wstydu nie składa w takich przypadkach doniesienia na policję – powiedział Mirko Streiber, szef Krajowego Urzędu Kryminalnego w Hamburgu.

Aktywiści domagają się od władz miast „podjęcia koniecznych kroków, w tym np. więcej lub lepszego oświetlenia czy zlikwidowania w parkach mrocznych kątów”. – Ale równie ważne jest odejście od ról przypisanych każdej płci, które ciągle jeszcze sugerują wielu chłopcom i mężczyznom, że molestowanie kobiet jest całkowicie w porządku – powiedziała Maike Röttger, szefowa jednej z organizacji pozarządowych.

źródło:
Zobacz więcej