RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rocznica Bitwy Warszawskiej. PFN przedstawia kilka projektów

Wystawy i wsparcie armeńskiej fundacji (fot. NAC/TT/PFN)

Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej Polska Fundacja Narodowa realizuje kilka projektów dla upamiętnienia tej jednej z najważniejszych w dziejach bitew.

PFN i pomoc w walce z epidemią. Beneficjentów jest wielu

Polska Fundacja Narodowa wspiera placówki medyczne i inne ośrodki pomocy w walce z epidemią koronawirusa. Jednym z najistotniejszych elementów tych...

zobacz więcej

Jak poinformował portal tvp.info rzecznik PFN Temistokles Brodowski, w ramach obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej zainicjowano projekt „Reputacja”.

– Projekt przewiduje prezentację – start 15 sierpnia – wystawy plenerowej dotyczącej obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920 r., na Bulwarze gen. Pattona w Warszawie. Wystawa obejmie 18 plansz przygotowanych przez historyków. W tym samym czasie w amerykańskim wydaniu Super Ekspresu zostanie zaprezentowany ilustrowany dodatek historyczny dotyczący Bitwy Warszawskiej wraz z materiałami z warszawskiego wernisażu – wskazuje Brodowski.

Kolejnym projektem Fundacji jest publikacja tekstu autorstwa prof. Andrzeja Nowaka dot. wojny polsko-bolszewickiej na stronie internetowej „Financial Times”. PFN zaznacza, że stronę odwiedza codziennie 400 tysięcy użytkowników

Fundacja zachęca też do odwiedzenia wystawy „Polacy w obronie Europy – Izba Pamięci gen. Kuklińkiego”. Wystawa dostępna jest dla zwiedzających od 12 sierpnia w dniach: środa, czwartek, piątek w godz. 15-18 oraz sobota i niedziela w godz. 12-17. Wstęp jest bezpłatny.

Wystawa będzie dostępna do końca roku. Składa się z interaktywnych stanowisk multimedialnych, na ekranach prezentowane są m.in. cyfrowo odświeżone zdjęcia archiwalne wysokiej jakości, rozkazy, mapy Bitwy Warszawskiej wraz z opisami planów strategicznych. Można też zobaczyć oryginalny kożuch oficerski Armii Czerwonej.

Ostatnim z projektów jest wsparcie Armenian Foundation. – Rok 2020 jest rokiem szczególnym zarówno dla dziejów Polski, jak i Armenii. Jest to rok setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Bitwy Pod Zadwórzem. Dla Armenii jest to rok rocznicy utarty niepodległości. W obu przypadkach możemy mówić o wspólnym agresorze, z którym obydwa państwa musiały się zmierzyć – mówi Brodowski.

Fundacja przeprowadzi wykłady dla młodzieży i nauczycieli, prezentacje multimedialne, prezentację mobilnej wystawy w j. polskim i j. angielskim pt. „Ormianie Semper Fideles” oraz przeprowadzeni rozgrywkę w grę wielkoformatową „Zadwórze 1920”.

źródło:
Zobacz więcej