RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Porozumienie Izraela z ZEA drogą do niepodległej Palestyny”

Guterres ma nadzieję, że porozumienie stworzy izraelskim i palestyńskim przywódcom okazję do ponownego zaangażowania w negocjacje ( fot. Reuters/Fabrizio Bensch)

Sekretarz generalny ONZ ma nadzieję, że porozumienie Izraela ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi pomoże rozwiązać problem palestyński poprzez utworzenie niepodległej Palestyny.

„To historyczny dzień”. Izrael i ZEA nawiążą stosunki dyplomatyczne

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) potwierdziły w czwartek, że Izrael zrezygnuje z aneksji okupowanych terytoriów palestyńskich. Palestyńczycy...

zobacz więcej

Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie zgodziły się na nawiązanie stosunków dyplomatycznych. To efekt rozmów, w których uczestniczył także prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Rzecznik sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres oświadczył, że przyjął porozumienie z zadowoleniem. Ma nadzieję, że stworzy ono izraelskim i palestyńskim przywódcom okazję do ponownego zaangażowania w negocjacje, które urzeczywistnią istnienie dwóch państw – izraelskiego i palestyńskiego – zgodnie z rezolucjami ONZ.

Rzecznik podkreślił, że ewentualna aneksja palestyńskich terytoriów przez Izrael „zamknie drzwi” do negocjacji przywódców palestyńskich i izraelskich.

Prezydent Donald Trump powiedział, że oficjalne podpisanie porozumienia Izraela ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi odbędzie się w ciągu trzech tygodni w Białym Domu.

źródło:
Zobacz więcej