RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczepionka na koronawirusa od gigantyczej korporacji? UE zakończyła wstępne rozmowy

UE planuje zakupić 200 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19 (fot. PAP/EPA/RDIF HANDOUT)

Komisja Europejska zakończyła w czwartek wstępne rozmowy z firmą Johnson&Johnson w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko Covid-19. KE poinformowała, że umowa z koncernem zapewniłaby państwom unijnym możliwość zakupu szczepionki.

Szef WHO przestrzega przed „nacjonalizmem szczepionkowym”

– Świat musi wydać co najmniej 100 miliardów dolarów na nowe narzędzia do walki z pandemią koronawirusa – powiedział w czwartek szef Światowej...

zobacz więcej

KE oświadczyła, że mogłaby stworzyć ramy umowne dotyczące początkowego zakupu 200 milionów dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE, a później dokupić dodatkowo 200 milionów dawek.

– Życie naszych obywateli i nasza gospodarka potrzebują bezpiecznej i skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Dzisiejsze rozmowy przybliżają nas do osiągnięcia tego. Komisja dokłada wszelkich starań, w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi i firmami farmaceutycznymi, aby przyczynić się do osiągnięcia tego celu – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Zakończone dzisiaj rozmowy są wstępne i nie przesądzają jeszcze o decyzji zakupu przez UE w przyszłości szczepionek Johnson&Johnson. KE prowadzi również rozmowy z innymi producentami szczepionek.

źródło:

Zobacz więcej