Szef WHO przestrzega przed „nacjonalizmem szczepionkowym”

Szef WHO przestrzegł przed powstawaniem „nacjonalizmu szczepionkowego” (fot. PAP/EPA/RDIF HANDOUT)

– Świat musi wydać co najmniej 100 miliardów dolarów na nowe narzędzia do walki z pandemią koronawirusa – powiedział w czwartek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Z objawami czy bez, zakażeni mają tyle samo koronawirusów w nosie i gardle

Osoby zakażone koronawirusem mają w górnych drogach oddechowych, w nosie i gardle, tyle samo tych patogenów, co ludzie z objawami choroby COVID-19...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Żyjemy w zglobalizowanym świecie, kraje są od siebie zależne i jeśli nie wyeliminujemy wirusa wszędzie, nie będziemy w stanie odbudować krajowych gospodarek – oświadczył Tedros.

Szef WHO przestrzegł przed powstawaniem „nacjonalizmu szczepionkowego”, który jest wynikiem nadmiernego popytu na ten preparat.

– Nadmierny popyt już teraz tworzy nacjonalizm szczepionkowy i istnieje ryzyko, że cena szczepionki będzie bardzo wysoka – powiedział Tedros i podkreślił konieczność zapobiegnięcia zjawisku spekulacji.

WHO zaprzeczyła także pogłoskom, jakoby koronawirus przenosił się na ludzi poprzez produkty żywnościowe.

Jak długo może przetrwać nowy koronawirus? Naukowcy mają wyniki

Rozprzestrzeniający się nowy koronawirus SARS-CoV-2 może przetrwać w formie zakaźnej przez kilka godzin w powietrzu, a na powierzchniach nawet...

zobacz więcej

– Ludzie nie powinni bać się jedzenia, pakowania żywności ani dostarczania żywności – powiedział Mike Ryan, szef programu pomocy kryzysowej WHO. – Nie ma dowodów, że łańcuch pokarmowy uczestniczy w przenoszeniu tego wirusa – podkreślił.

Amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podał w czwartek, że na Covid-19 na całym świecie zmarło już ponad 750 tys. osób. Ponad 20,6 mln jest zakażonych SARS-CoV-2.

Wielu ekspertów od spraw zdrowia na świecie uważa, że prawdziwa liczba ofiar śmiertelnych wirusa, który pojawił się w Chinach pod koniec ubiegłego roku, jest znacznie wyższa, niż wskazują na to oficjalne dane, choćby dlatego, że wiele osób umiera bez poddawania się testom.

źródło:

Zobacz więcej