„To historyczny dzień”. Izrael i ZEA nawiążą stosunki dyplomatyczne

Donald Trump ogłosił porozumienie pokojowe o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z Izraelem i ZEA (fot. PAP/EPA/Doug Mills / POOL)

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) potwierdziły w czwartek, że Izrael zrezygnuje z aneksji okupowanych terytoriów palestyńskich. Palestyńczycy potępili porozumienie między ZEA, Izraelem i USA uznając je za „nagradzanie izraelskiej okupacji” ich terytoriów.

Wielotysięczne protesty przeciwko Netanjahu w Jerozolimie i Tel Awiwie

Kilka tysięcy antyrządowych demonstrantów zgromadziło się w sobotę przed oficjalną rezydencją premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Jerozolimie....

zobacz więcej

Następca tronu Abu Zabi szejk Mohammad Ibn Zajed napisał na Twitterze, że osiągnięto porozumienie, na mocy którego Izrael wstrzyma się od aneksji terytoriów palestyńskich.

Wysokiej rangi przedstawicielka władz palestyńskich Hanan Aszrawi oskarżyła ZEA o „normalizację” stosunków z Izraelem, czemu Palestyńczycy byli zawsze przeciwni.

„Izrael został nagrodzony za to, co nielegalnie i ustawicznie robił Palestynie od początku okupacji” – napisała Aszrawi na Twitterze. „Proszę nie róbcie mu przysługi” – dodała, zwracając się do władz ZEA.

O porozumieniu pokojowym poinformował Biały Dom w USA.

źródło:
Zobacz więcej