Rośnie liczba deportacji w Niemczech

Tylko w 2019 roku łącznie wydano 11 081 nakazów deportacji z kraju, rok wcześniej 7408 (fot. Sean Gallup/Getty Images)

W zeszłym roku wydalono znacznie więcej cudzoziemców z Niemiec niż w 2018 r. – donosi dziennik „Neue Osnabrücker Zeitung”. Tylko w 2019 r. łącznie wydano 11 081 nakazów deportacji z kraju, rok wcześniej – 7408.

Niemiecki minister zdrowia sceptyczny wobec rosyjskiej szczepionki na COVID-19

Niemiecki minister zdrowia wyraził sceptycyzm wobec informacji o zarejestrowaniu w Rosji pierwszej szczepionki na koronawirusa. Prezydent Władimir...

zobacz więcej

Najwięcej nakazów deportacji wydano w Badenii-Wirtembergii ( 3540), Nadrenii Północnej-Westfalii (1762) oraz w Bawarii (1376). Przeważnie wydalone osoby były obywatelami Ukrainy (1252), Albanii (1220) oraz Serbii (828).

Tak dużą liczbę deportacji skrytykowała niemiecka Lewica. Zdaniem ekspertki ds. polityki wewnętrznej klubu poselskiego Lewica Ulli Jelpke to „niesprawiedliwe podwójne karanie”.

Wezwała ona władze Niemiec do zaprzestania takich praktyk. Jak dodała, osoby, które kazano deportować, najczęściej od kilkunastu lat mieszkają w Niemczech i taki nakaz stanowi dla nich „wyrwanie z ich relacji społecznych”.

Wniosek o wszczęcie deportacji jest składany w przypadku osoby, która nie ma niemieckiego obywatelstwa i według oceny władz swoją obecnością w Niemczech szkodzi lub zagraża porządkowi i bezpieczeństwu publicznemu. Takie osoby są zobowiązane do opuszczenia kraju i nie mogą wjechać do niego ponownie.

źródło:
Zobacz więcej