RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dziennikarz wyrzucony za poglądy ws. LGBT? Komentarz szefa Rady Mediów Narodowych

Krzysztof Czabański o Radiu Nowy Świat i zwolnieniu prezesa stacji (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
Krzysztof Czabański o Radiu Nowy Świat i zwolnieniu prezesa stacji (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

– W sposób oczywisty jest to naruszenie wielu wartości, które przyświecają niezależnemu dziennikarstwu. Mnie jednak w wydaniu tego środowiska zupełnie to nie zaskakuje – mówi portalowi tvp.info Krzysztof Czabański. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych ocenia, że grupa osób, która stworzyła Radio Nowy Świat, nie dopuszcza różnorodności, tolerancji i niezależności, mimo że tymi pojęciami jako frazesami chętnie się posługuje.

Burza wokół odejścia prezesa radia. Pytają o reakcję Adama Bodnara

„Nie wiem, czy Rzecznik Praw Obywatelskich wesprze zwolnionego za poglądy redaktora Piotra Jedlińskiego, jednak mogę zadeklarować, że Instytut Ordo...

zobacz więcej

„Szanowni, jako że opuściłem Radio Nowy Świat, szukam pracy. Gdyby ktoś, coś” – napisał na Facebooku Piotr Jedliński, były już prezes stacji. Wcześniej dziennikarz wdał się w ostry spór z pozostałą częścią redakcji, gdy ocenił, że aktywistę LGBT Michała Sz. należy opisywać jako mężczyznę, a nie kobietę. Chwilę później pojawiła się informacja, że Jedliński nie jest już prezesem spółki.

„Tolerują tylko stadne myślenie”

Krzysztof Czabański ocenia, że założyciele Radia Nowy Świat tylko mówią o różnorodności i tolerancji.

– Jednak balon nadmuchany przez nich pękł już przy pierwszej próbie. Tolerują tylko stadne myślenie własnej grupy i nie są w stanie zaakceptować nikogo innego. Pan redaktor Jedliński szybko poniósł tego konsekwencje. Ich mentalność była już widoczna na antenie radiowej Trójki, gdy traktowali tę stację jako swoją własność i nie dopuszczali inaczej myślących osób do anteny. Dokładnie to samo robią teraz – mówi w rozmowie z portalem tvp.info.

Szef Rady Mediów Narodowych uważa, że pozbycie się Jedlińskiego nie ma nic wspólnego z etyką dziennikarską, ale z twardo realizowaną polityką. – Radio Nowy Świat powstawało, aby tworzyć trybunę dla jednej, skrajnej opcji politycznej. Jako ta jedna opcja funkcjonuje, więc odrzuca wszystkich, nawet tych o nieco innym zdaniu – stwierdza.

Posłanki mówiły o „łapance” policji. Jest wniosek o ich ukaranie

Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia domaga się ukarania Joanny Scheuring-Wielgus oraz Urszuli Zielińskiej. Relacjonując działania policji...

zobacz więcej

Pozbycie się redaktora za poglądy wywołało ogromne poruszenie w sieci. Dziennikarze i politycy pytają, czy w sprawie zainterweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

– Gdyby Adam Bodnar rzeczywiście był Rzecznikiem Praw Obywatelskich, to powinien to zrobić, ale w rzeczywistości nie jest on rzecznikiem praw obywateli, a jednej, wąskiej i określonej strony sporu. Nawet jeśli pan Bodnar zareaguje, będzie to czysto formalne – mówi nam Czabański.

Uważa bowiem, że interwencja w złym świetle stawiałaby tych, którzy doprowadzili do wypchnięcia Jedlińskiego, czyli całego rdzenia ideowego tego radia. – A jest to radio bardzo mocno sformatowane politycznie i nie wspiera nawet opozycji jako takiej, a wyłącznie niewielką i radykalną jej część – zauważa nasz rozmówca.

„Wzorzec poprawności narzucany przez stronę lewicową

Dlaczego Michał Sz. od razu trafił do aresztu? Oto lista powodów

Michał Sz. mógłby się ukrywać, gdyby nie trafił do aresztu i może mataczyć w sprawie – pisze wpolityce.pl powołując się na uzasadnienie decyzji...

zobacz więcej

„Sama mówię o Margot »ona«, zgodnie z jej deklaracją dotyczącą tego, jak się czuje. Ale nie uważam, że ktoś powinien tracić pracę, jeśli nie jest do tego przekonany” – stwierdziła na Twitterze Agnieszka Gozdyra z Polsat News. „Fatalnie będzie, jeśli odpowiedzią na język agresji i nietolerancji wobec mniejszości będzie kaganiec poprawnościowy” – dodał zaskoczony decyzją stacji Konrad Piasecki z TVN.

– Spór ideologiczny trwa od dawna. Nie wiem, dlaczego niektórzy dziennikarze są obecnym ruchem Radia Nowy Świat zaskoczeni. Na przykład pan Konrad Piasecki jest dobrym dziennikarzem, ale może wydaje mu się, że pracuje w środowisku mediów niezależnych. Jak my wszyscy, powinien się jednak spodziewać, że takie sytuacje będą miały miejsce. Od wielu lat wzorzec poprawności politycznej jest narzucany przez stronę lewicową również mediom – komentuje Czabański.

Dodaje, że na całym świecie jest tak, że media w dużej mierze reprezentują poglądy lewicowe i wielu dziennikarzy uważa, że opisując wydarzenia w zgodzie z tym światopoglądem, realizuje niezależne dziennikarstwo. – Tymczasem niezależne dziennikarstwo to dopuszczenie różnych wizji i poglądów – podkreśla przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

źródło:
Zobacz więcej