RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzy szpitale odmówiły przyjęcia ciężarnej. 28-latka zmarła

W związku z pojawiającymi się komentarzami dotyczącymi śmierci pacjentki w ciąży, Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia wydało komunikat w sprawie (fot. Jonas Gratzer/LightRocket via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Lekarze z Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia przez osiem godzin walczyli o życie 28-letniej pacjentki w 17. tygodniu ciąży. Kobieta zmarła. Szpitale z Ostrowa Wlkp., Kalisza i Poznania odmawiały jej przyjęcia – wynika z oświadczenia OCZ zamieszczonego na stronie szpitala i powiatu.

Koronawirus w komisariacie w Poznaniu. Placówkę zamknięto

Potwierdzono przypadek koronawirusa w jednym z komisariatów policji w Poznaniu. Z tego powodu budynek zamknięto. 24 funkcjonariuszy wraz z...

zobacz więcej

Do zdarzenia doszło 3 sierpnia w wielkopolskim Ostrzeszowie. 28-latka poczuła się źle i z silnymi objawami duszności trafiła do szpitala na oddział ginekologiczny; jej stan uległ pogorszeniu.

– Lekarze z Ostrzeszowa podjęli decyzję o przetransportowaniu ciężarnej do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim na intensywną terapię – poinformował rzecznik prasowy ostrowskiego szpitala dr Adam Stangret.

Stan zdrowia kobiety pogorszył się pod koniec transportu na podjeździe do szpitala, gdzie zmarła.

Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia wydało komunikat w sprawie. Wynika z niego, że stwierdzono niewydolność wielonarządową i oddechową. Pacjentkę podłączono do respiratora i przekazano do szpitala w Ostrowie Wlkp.

Prezes Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia Marek Nowiński poinformował, że walka o życie pacjentki trwała przez ok. osiem godzin. W tym czasie kontaktowano się z oddziałem położniczo-ginekologicznym w Ostrowie Wlkp., gdzie odmówiono jej przyjęcia. Podobnie było w Szpitalu Wojewódzkim w Kaliszu.

Pasażer samolotu z Poznania do Holandii zakażony koronawirusem

Jeden z pasażerów sobotniego lotu linii Wizz Air z Poznania do Eindhoven był zakażony koronawirusem. Przewoźnik poinformował o tym pozostałych...

zobacz więcej

„Następnie szpital przy ul. Polnej w Poznaniu odmówił przyjęcia ze względu na brak miejsc i niemożność wykonania pełnej diagnostyki oraz brak wyniku badań w kierunku infekcji Sars-Cov-2. Szpital w Ostrowie Wlkp. najpierw zgodził się na przyjęcie pacjentki na OIOM, a następnie odmówił” – poinformował prezes.

Zgodę na przyjęcie ciężarnej pacjentki wyraził dopiero szpital im. Strusia w Poznaniu przy ul. Szwajcarskiej. „Ze względu na ciężki stan, zlecono przetransportowanie jej Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, ale okazało się to niemożliwe ze względu na warunki atmosferyczne” – wyjaśnił prezes.

Marek Nowiński dodał, że w związku z zaistniałą sytuacją zabiegano o uzyskanie zgody na transport kobiety do Poznania karetką systemową, ale także odmówiono.

Ostatecznie uzyskano zgodę na transport karetką szpitalną z Kalisza na OIOM ale do Ostrowa Wlkp.

źródło:
Zobacz więcej