RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W sobotę święto. Przysługuje nam dodatkowy dzień wolny?

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego, a także uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To dzień ustawowo wolny od pracy. W tym roku wypada w sobotę. Zgodnie z prawem pracodawca powinien zapewnić pracownikowi dodatkowy dzień wolny. Zapis ten tłumaczy W programie „Antykryzys. Poradnik” w TVP Info Paweł Blajer.

Wakacje kredytowe. Dla kogo i na jakich zasadach?

Utrata pracy lub innego głównego źródła utrzymania po 13 marca, posiadanie tylko jednego kredytu, korzystanie z wakacji kredytowych maksymalnie...

zobacz więcej

– Kiedy ktoś pracuje na pełen etat, który wynosi dziennie osiem godzin obowiązku świadczenia pracy, to trzeba mu taki dzień wolny zorganizować – powiedział.

Przypomniał, że pracodawcę obowiązuje tzw. okres rozliczeniowy.

– Nie można w tej chwili zrobić tak, że jak pracodawca nie chce państwu dać np. wolnego piątku przed 15 sierpnia, to państwo na pracodawcy to wymuszą. Pracodawca może to zrobić w ramach całego okresu rozliczeniowego, także po 15 sierpnia – podkreślił.

Blajer dodał również, że zapis ten dotyczy również instytucji publicznych, co oznacza, że niektóre nie będą pracowac 14 sierpnia, np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

źródło:
Zobacz więcej