Warszawa: autobus w centrum potrącił mężczyznę na hulajnodze

Do zdarzenia doszło około 6:30 na ulicy Marszałkowskiej (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

W centrum Warszawy autobus linii 520 potrącił mężczyznę jadącego elektryczną hulajnogą. Okazało się, że poszkodowany miał ponad 1,5 promila alkoholu. Trafił do szpitala.

Jadący hulajnogą elektryczną traktowany będzie jak rowerzysta. Projekt nowych przepisów

Kierującego hulajnogą elektryczną będą obowiązywały te same zasady ruchu drogowego, jak dla rowerzystów - wynika z opublikowanego projektu ustawy w...

zobacz więcej

Do zdarzenia doszło około 6:30 na ulicy Marszałkowskiej. Autobus linii 520 wjechał w mężczyznę na hulajnodze. Ten trafił do szpitala, nie było więcej osób poszkodowanych. Nie było też utrudnień w ruchu.

O przepisach właściwych dla użytkowników elektrycznych hulajnóg pisał we wtorek „Dziennik Gazeta Prawna”. „8 km/h po chodniku, 20 km/h po ulicy oraz 25 km/h po ścieżce rowerowej. Takie ograniczenia prędkości mają być wprowadzone dla elektrycznych hulajnóg. Wynika to z projektu nowelizacji prawa w ruchu drogowym, które przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Jak słyszymy w resorcie Zbigniewa Ziobry, ustawodawca musi zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo pieszych. A obecna sytuacja, gdzie e-hulajnogi pędzą po kilkadziesiąt kilometrów na godzinę chodnikami, jest nie do zaakceptowania” – czytamy.

Projektowana ustawa ma wprowadzić pojęcie urządzenia transportu osobistego (UTO). Ma to być pojazd o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m i długości nieprzekraczającej 1,25 m, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe, wyposażony w napęd elektryczny oraz oświetlenie, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h (wyjątkiem będzie wózek inwalidzki, który ustawowo zostanie wyłączony spod definicji UTO). Używanie pojazdów niespełniających powyższych wymogów będzie zagrożone grzywną do 5 tys. zł – informuje gazeta.

„Do takich pojazdów zaliczyć można m.in. elektryczne rowery i skutery, małe samochody elektryczne, segwaye czy też coraz bardziej popularne w ostatnim czasie hulajnogi elektryczne” – wskazano w uzasadnieniu projektu. Dodano, że resort sprawiedliwości chce, aby kierujący UTO, który korzysta z drogi dla pieszych, był zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności, miał obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym oraz jechał z prędkością nie większą niż 8 km/h.

źródło:
Zobacz więcej