Aragonia regionem o największej zapadalności na COVID-19

Protest zwolenników partii Vox w stolicy Aragonii Saragossie przeciwko polityce premiera Pedro Sancheza odnośnie epidemii koronawirusa (fot. Fabián Simón/Europa Press via Getty Images)

Hiszpańska Aragonia jest teraz regionem o największej zapadalności na Covid-19 w Europie. W ciągu pierwszego tygodnia sierpnia odnotowano tam ponad 5 tys. zakażeń, a ich liczba wciąż rośnie – poinformował lokalny dziennik „Heraldo de Aragon”.

Premier Litwy: Podczas drugiej fali COVID-19 nie wstrzymamy gospodarki

Podczas drugiej fali Covid-19 Litwa nie zamierza wstrzymywać gospodarki ani poszczególnych jej sektorów. Priorytetem będzie ochrona, a nie zakazy –...

zobacz więcej

Zgodnie z ostatnimi całościowymi danymi ministerstwa zdrowia w Madrycie, dwutygodniowy wskaźnik zakażeń koronawirusem wyniósł w tym północno-wschodnim regionie Hiszpanii 508 na 100 tys. mieszkańców Aragonii.

W przeliczeniu na liczbę mieszkańców stolica Aragonii Saragossa bije wszelkie europejskie rekordy, gdy chodzi o tempo rozwoju epidemii – napisał dziennik „El Espanol”. Premier regionalnego rządu Javier Lamban powiedział radiu Cadena Ser, że „miasto jest w samym centrum epidemii, gdyż to w nim koncentruje się 80 proc. zakażeń w regionie”.

Jako przyczynę szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa w Aragonii Lamban wymienił obecność dużej liczby pracowników sezonowych oraz rozrywkę nocną w dyskotekach i innych lokalach. „Tylko w jednym aragońskim powiecie (comarce) Baja Cinca jest zapotrzebowanie na 15-20 tys. pracowników sezonowych rocznie” – powiedział. Lamban.


„Większość mieszka w złych warunkach, w dużych liczebnie grupach, w barakach, halach, a nawet w namiotach, co sprzyja zakażeniom” – dodał.

Tragiczne statystki. Liczba zakażeń koronawirusem w USA przekroczyła 5 milionów

W ciągu ostatniej doby kolejny dzień z rzędu zarejestrowano w Stanach Zjednoczonych ponad 50 tys. zakażeń, tym razem 54 203. Tym samym liczba osób...

zobacz więcej

Innym źródłem Covid 19 są dyskoteki i lokale nocne, a także popularne wśród młodzieży tzw. botellones (zwyczaj gromadnego, spontanicznego spotykania się na świeżym powietrzu przy butelce alkoholu i muzyce). Z informacji udostępnionych przez premiera wynika, że ponad połowa zakażonych to osoby poniżej 45. roku życia.

Rząd Aragonii wzmocnił od poniedziałku kontrole sanitarne w najbardziej zaludnionej dzielnicy Saragossy, Las Delicias, gdzie stwierdzono liczne przepadki nieprzestrzegania kwarantanny wśród zakażonych oraz osób oczekujących na wyniki testu. Dyrektor generalny w lokalnym ministerstwie zdrowia przypomniał na konferencji prasowej, że obowiązkową kwarantanną objęte są także przypadki bezobjawowe, których jest teraz 41 proc., oraz osoby będące w bliskim kontakcie z zakażonymi. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grożą konsekwencje prawne i ekonomiczne – kary pieniężne wynoszą od 3 tys. do 600 tys. euro, zgodnie z ustawą dot. zdrowia publicznego.

Wzmocnione kontrole polegają na wizytach pracowników socjalnych, mediatorów społecznych, policji i personelu służby zdrowia w domach osób przechodzących kwarantannę. Zadaniem funkcjonariuszy jest sprawdzenie, czy możliwe jest odizolowanie chorych w miejscu zamieszkania, a zatem czy mają własny pokój, odrębną łazienkę i czy spożywają posiłki oddzielnie. Jeśli to niemożliwe, przechodzącym kwarantannę proponuje się pobyt w domach opieki lub w szpitalach.

źródło:

Zobacz więcej