RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Białoruś: Apel i deklaracja szefów MSZ Trójkąta Lubelskiego

Zwracamy się do władz o powstrzymanie się od użycia siły oraz uwolnienie wszystkich osób zatrzymanych wczorajszej nocy - apelują we wspólnym poniedziałkowym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy.

Białoruś: Protesty obywatelskie i starcia ze służbami [RELACJA]

Protesty i zatrzymania demonstrantów rozpoczęły się praktycznie w całym kraju wraz z wieściami o wyniku wyborów prezydenckich, które wygrał...

zobacz więcej

Szefowie MSZ Polski Jacek Czaputowicz, Litwy Linas Linkeviczius i Ukrainy Dmytro Kułeba wydali w poniedziałek wieczorem wspólne oświadczenie w sprawie wydarzeń na Białorusi.

„My, ministrowie spraw zagranicznych Trójkąta Lubelskiego, wyrażamy głębokie zaniepokojenie eskalacją sytuacji na Białorusi po wyborach prezydenckich. Zwracamy się do władz o powstrzymanie się od użycia siły oraz uwolnienie wszystkich osób zatrzymanych wczorajszej nocy” – głosi oświadczenie.

Ministrowie podkreślają, że „poszanowanie podstawowych wolności i praw człowieka, demokracji i rządów prawa są kluczowe dla dalszego rozwoju niezależnej i suwerennej Białorusi”, dodając, iż tę suwerenną Białoruś w pełni wspierają.

„Jesteśmy przekonani, że dla dobra społeczeństwa i państwa białoruskiego obecna sytuacja może być rozwiązana tylko poprzez dialog. W przypadku takiej potrzeby deklarujemy gotowość do okazania wsparcia i dobrych usług w celu ewentualnego ułatwienia takiego dialogu” – czytamy w oświadczeniu.

Ministrowie zapewniają, że „przyszłość i dobrobyt Białorusi i białoruskiego społeczeństwa są ważne dla całej Europy, a szczególnie dla naszego regionu". "Wszyscy jesteśmy zainteresowani kontynuacją wzajemnie korzystnego dialogu oraz rozwojem współpracy opartej na wartościach demokratycznych i skoncentrowanej na budowaniu warunków dla wspólnej i stabilnej przyszłości” – głosi oświadczenie.

Zobacz więcej