RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Obcy genotyp w Tatrach”. Małżeństwo wyproszono z parku

Ustawa o ochronie przyrody zabrania wnoszenia jakichkolwiek zwierząt do parku (fot. PAP/Grzegorz Momot, zdjęcie ilustracyjne)

Funkcjonariusze Straży Tatrzańskiego Parku Narodowego zawrócili turystkę, która na ramieniu wniosła małpkę kapucynkę. Kobieta przyjechała w Tatry wspólnie z mężem z centralnej Polski. Para została wyproszona z parku.

Turyści oburzeni. Wykastrowano niedźwiedzia, z którym robili sobie zdjęcia

Niedźwiedź czarny, z którym turyści robili sobie zdjęcia w Parku Ekologicznym Chipinque w stanie Nuevo Leon w Meksyku, został schwytany i...

zobacz więcej

Komendant Straży Edward Wlazło wyjaśnił, że małżeństwo wspólnie ze zwierzęciem rozpoczęło wycieczkę od Palenicy Białczańskiej. Po kilkunastu minutach pobytu para została jednak pouczona i wyproszona z parku.

Wlazło przypomniał, że ustawa o ochronie przyrody zabrania wnoszenia jakichkolwiek zwierząt do parku. – Małpka, jak każde inne zwierzę, wnosi do parku obcy genotyp, który może być groźny dla tatrzańskiej dzikiej zwierzyny. Musimy o nią dbać i pilnować, żeby przetrwała w stanie nienaruszonym – powiedział komendant. Dodał, że turyści próbowali już wnosić do parku psy, koty, a nawet węże.

Za wnoszenie obcej zwierzyny, dzikiej i domowej, na teren parku narodowego grozi mandat w wysokości od 50 do 500 złotych.

źródło:
Zobacz więcej