Kilka tysięcy zakażonych po modlitwie muzułmanów w Hagii Sophii

Choć 500 zaproszonych gości, przebywających wewnątrz Hagii Sophii, znajdowało się w bezpiecznej odległości od siebie nawzajem, to czterej oficjele rządzącej Partii Sprawiedliwości Rozwoju, którzy modlili się w pobliżu prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, jest w gronie zakażonych (fot. Isa Terli/Anadolu Agency via Getty Images)

Około trzy tysiące osób zakażonych koronawirusem – taki jest bilans sanitarny pierwszej muzułmańskiej modlitwy w zamienionym na meczet muzeum Hagii Sophii w Stambule, dawnej chrześcijańskiej katedry patriarchów Konstantynopola. Modlitwa odbywała się 24 lipca, w czasie pandemii, z udziałem 350 tys. ludzi zgromadzonych wokół budynku. Epidemiolodzy spodziewali się więc nowych zakażeń.

Hagia Sophia staje się meczetem. Dziś pierwsza modlitwa muzułmanów

Po raz pierwszy od 90 lat w Hagii Sophii w Stambule odbyły się w piątek muzułmańskie modlitwy. Budynek będący bazyliką, meczetem, a potem muzeum...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Choć 500 zaproszonych gości, przebywających wewnątrz Hagii Sophii, znajdowało się w bezpiecznej odległości od siebie nawzajem, to czterej oficjele rządzącej Partii Sprawiedliwości Rozwoju, którzy modlili się w pobliżu prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, jest w gronie zakażonych. Dystans zachowywano również w pobliżu Hagii Sophii, ale z dala od kamer telewizyjnych ludzie stali w tłumie.

W opinii profesora Sarpa Ünera z Instytutu Zdrowia Publicznego na uniwersytecie Hacettepe w Ankarze to przybysze spoza stolicy przekazali wirusa. – Myślę, że masowe zgromadzenie w Hagii Sophii zwiększy liczbę przypadków w Stambule. Na pewno czekają nas ciężkie dni – ocenił naukowiec.

źródło:
Zobacz więcej