RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Protesty na Białorusi. Morawiecki rozmawiał z komisarzem ds. sąsiedztwa

Od wczoraj na Białorusi trwają protesty przeciwko fałszerstwom wyborczym (fot. PAP/EPA/STRINGER)

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w poniedziałek z komisarzem UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliverem Varhelyim o sytuacji na Białorusi – poinformowało PAP źródło unijne.

„Dyktator wypowiedział wojnę”. Białoruski bloger wzywa do wyjścia na ulice

Na kanale białoruskiego blogera Nexta w serwisie Telegram zamieszczono wezwanie do udziału w akcjach protestu na Białorusi wieczorem w...

zobacz więcej

Wcześniej, jak powiedział rozmówca PAP, Morawiecki rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Z informacji PAP wynika, że szef Rady Europejskiej Charles Michel przekazał też w poniedziałek polskiemu premierowi, że kwestia Białorusi zostanie poruszona na szczycie UE we wrześniu.

Rzecznik polskiego rządu poinformował w poniedziałek, że premier zaapelował do von der Leyen i Michela o zwołanie nadzwyczajnego szczytu unijnego w sprawie sytuacji na Białorusi. Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE w Brukseli przekazało Von der Leyen i Michelowi pismo z apelem polskiego premiera w tej sprawie.

Źródło unijne poinformowało też PAP, że w poniedziałek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiał o Białorusi z szefem dyplomacji UE Josepem Borrellem.

Z informacji PAP wynika, że kwestia sytuacji na w tym kraju pojawi się na sierpniowym, nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Berlinie (Radzie UE ds. zagranicznych).

– Minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz rozmawiał dziś z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem. Dziś po południu ma zostać wydane wspólne, stanowcze oświadczenie w imieniu 27 państw członkowskich UE w sprawie sytuacji na Białorusi. Zdecydowano, że kwestia ta będzie omawiana na sierpniowej, nieformalnej Radzie UE ds. zagranicznych w Berlinie – powiedziało PAP źródło unijne.

źródło:

Zobacz więcej