RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemiecki historyk o Bitwie Warszawskiej: Nawet osłabiona Reichswehra dałaby radę

Marszałek Józef Piłsudski (fot. Photo12/ Universal Images Group via Getty Images)

W Polsce wokół Bitwy Warszawskiej urósł mit, który do dzisiaj jest powielany – pisze historyk Stephan Lehnstaedt. Na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Niemiec przekonuje, że tamte wydarzenia powinny być interpretowane nie jako powstrzymanie bolszewizmu i walka o wolność, ale starcie nacjonalizmu z socjalizmem.

Rusza portal internetowy poświęcony wojnie polsko-bolszewickiej

Archiwum Akt Nowych uruchamia portal internetowy 1920.gov.pl. Specjalny serwis będzie poświęcony wojnie polsko-bolszewickiej, a jego najważniejszą...

zobacz więcej

Bitwa Warszawska zwana Cudem nad Wisłą była starciem między Polską i Rosją Radziecką. Dowodzona przez marszałka Józefa Piłsudskiego armia stawiła wtedy opór siłom bolszewickim i zatrzymała ich marsz na zachód Europy. Wydarzenia te miały miejsce w połowie sierpnia 1920 roku i Polacy przygotowują się już do hucznych obchodów 100. rocznicy.

„Deutsche Welle” informuje jednak, że jedna z niemieckich gazet opublikowała właśnie artykuł historyka, który stawia Bitwę Warszawską w zupełnie innym świetle.

„Chociaż Lenin i jego towarzysze w lecie 1920 roku jeszcze nie pożegnali się na dobre z rewolucją światową, to perspektywa militarnego sukcesu w walce z Niemcami wydaje się być całkowicie utopijna. Nawet osłabiona Reichswehra dałaby sobie łatwo radę z Armią Czerwoną” – zapewnia Stephan Lehnstaedt.

Niemiec przekonuje, że w Polsce wokół Bitwy Warszawskiej urósł mit, który do dzisiaj jest powielany. Jego zdaniem, tamte wydarzenia nie powinny być interpretowane jako powstrzymanie bolszewizmu i walka o wolność, a starcie nacjonalizmu z socjalizmem.

Wskazuje on również, że największymi ofiarami konfliktu w regionie byli Żydzi. Ocenia, że każda ze stron zmuszała ich do deklarowania lojalności, a ta druga pomawiała wówczas o zdradę. W ocenie historyka, Żydzi chcieli zachować neutralność, ale nie pozwalano im na to.

Niezwykły wyścig bolidów Formuły 1 w stolicy. Uczcili rocznicę Bitwy Warszawskiej

Do niecodziennego pojedynku między bolidami Formuły 1 doszło o świcie w Warszawie. W celu uczczenia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej PKN Orlen...

zobacz więcej

„Do istniejącego antysemityzmu doszedł kolejny silny czynnik – pojęcie żydokomuny, utożsamienie komunistów i Żydów” – pisze Lehnstaedt i dodaje, że taki obraz był nieprawdziwy i przesadzony.

„Skoro zbliża się 100. rocznica Wiktorii warszawskiej, to Deutsche Welle śpieszy z niemieckim historykiem, który głosi, że zwycięstwo Polski na pewno nie było ocaleniem Europy” – komentuje w sieci publicysta Piotr Semka. W jego opinii, dla niemieckiego autora „jeśli już były jakieś ofiary godne wspomnienia, to byli to Żydzi”.

Przypomnijmy, że w związku z rocznicą Bitwy Warszawskiej władze RP szykują szereg uroczystości. Z kolei Archiwum Akt Nowych uruchamia portal internetowy 1920.gov.pl. Specjalny serwis będzie poświęcony wojnie polsko-bolszewickiej, a jego najważniejszą częścią będzie ukazanie sytuacji społeczno-politycznej w okresie Bitwy Warszawskiej.

Z kolei w Warszawie przygotowano już w tajemnicy niecodzienny wyścig między bolidami Formuły 1. PKN Orlen zorganizował rywalizację między kierowcą wyścigowym Robertem Kubicą, a Bartłomiejem Marszałkiem kierującym motorowodnym bolidem F1H2O. Z wydarzenia powstała relacja filmowa i zdjęciowa. Wyniki wyścigu Kubicy i Marszałka poznamy 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej.

źródło:
Zobacz więcej