RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Męskie spojrzenie” mitem. Naukowcy: To kobiece fantazje

Naukowcy nt. przekonań dotyczących sylwetek uznawanych za atrakcyjne (fot. Valery Sharifulin\TASS via Getty Images)

Przez dziesięciolecia badacze i aktywiści krytykowali branżę modową za promowanie nierealistycznego i często niezdrowego kanonu sylwetki idealnej. Najnowsze badania dowodzą, że androgyniczne sylwetki już od dawna nie są przez mężczyzn preferowane.

U nałogowców ryzyko raka płuc rośnie 6,5 razy. Nowe badanie

U nałogowych palaczy ryzyko rozedmy płuc wzrasta 17 razy, a raka 6,5. Dla takich osób jeden papieros dziennie więcej oznacza aż 30-proc. wzrost...

zobacz więcej

Przez lata modelki i ich smukłe sylwetki kładły się cieniem na pewności siebie kobiet, które od tego ideału odbiegały. Z biegiem lat, szczególnie w ostatnim czasie w mediach społecznościowych zrodził się „ciałopozytywny” manifest, który zachęca do tego, aby panie pokochały to, co jest dane, czyli swoje ciało. A jeśli wciąż żyjemy w przekonaniu, że figura modelki jest atrakcyjna dla panów, badania jednoznacznie wskazują, że takie przekonanie podzielają kobiety, ale nie mężczyźni.

Niedawno opublikowane badanie przeprowadzone przez specjalistów z Body and Media Lab Uniwersytetu Northwestern zweryfikowało przekonania dotyczące tego, jakie faktycznie sylwetki uznawane są za atrakcyjne. Badania wskazały jednoznacznie, że panowie preferują bardziej kobiece kształty, zaś sylwetki modelek ukazywanych w magazynach oceniają jako zbyt chude.

– Chociaż badania sugerują, że mężczyźni wolą bardziej kobiecą sylwetkę niż typową dla magazynów o modzie, należy pamiętać, że nie wszystkie kobiety dbają o to, jaki typ ciała mężczyźni uważają za atrakcyjne. Niemniej jednak na wizerunek ciała wielu kobiet prawdopodobnie wpływają wyobrażenia o tym, jakie sylwetki uznawane są przez mężczyzn za atrakcyjne – komentuje badanie dr Renee Engeln.

Dodaje, że pozytywne przesłanie z tych badań jest takie, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety wydają się popierać bardziej realistyczne ideały ciała niż promują to magazyny modowe. – Najwyższy czas na ukazywanie różnych typów sylwetek i rozmiarów, zarówno na wybiegach, jak i w magazynach – apeluje badaczka.

źródło:

Zobacz więcej