RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Białoruś będzie tematem szczytu UE. Premier Morawiecki rozmawiał z szefową KE

Informację przekazało unijne źródło (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen nt. sytuacji na Białorusi – przekazało unijne źródło. Szef RE Charles Michel miał z kolei przekazać szefowi polskiego rządu, że kwestia Białorusi zostanie poruszona na szczycie UE we wrześniu.

Tusk zaatakował premiera. Teraz przeprasza

Donald Tusk po brutalnych wydarzeniach na Białorusi postanowił zaatakować szefa polskiego rządu. Polityk napisał, że polski rząd powinien domagać...

zobacz więcej

Unijne źródło poinformowało też PAP, że szef Rady Europejskiej Charles Michel przekazał Morawieckiemu pisemną odpowiedź na jego pismo, w której poinformował, że kwestia Białorusi zostanie poruszona na szczycie UE we wrześniu.

Rzecznik polskiego rządu poinformował w poniedziałek, że premier Morawiecki zaapelował do szefowej KE Ursuli von der Leyen i do Michela o zwołanie nadzwyczajnego szczytu unijnego w sprawie sytuacji na Białorusi. Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE w Brukseli przekazało w poniedziałek Von der Leyen i Michelowi pismo z apelem polskiego premiera w tej sprawie.

Źródło unijne przekazało też PAP, że w poniedziałek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiał z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem nt. sytuacji na Białorusi. Z informacji PAP wynika, że kwestia sytuacji na Białorusi pojawi się na sierpniowym, nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Berlinie (Radzie UE ds. zagranicznych).

– Minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz rozmawiał dziś z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem. Dziś po południu ma zostać wydane wspólne, stanowcze oświadczenie w imieniu 27 państw członkowskich UE nt. sytuacji na Białorusi. Zdecydowano, że kwestia ta będzie omawiana na sierpniowej, nieformalnej Radzie UE ds. zagranicznych w Berlinie – powiedziało PAP źródło unijne.

źródło:

Zobacz więcej