Wybory na Białorusi: Putin pogratulował Łukaszence

Prezydent Rosji wysłał depeszę gratulacyjną (fot. Alexei Nikolsky\TASS via Getty Images)

Prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował swemu białoruskiemu odpowiednikowi Alaksandrowi Łukaszence zwycięstwa w niedzielnych wyborach prezydenckich – poinformował Kreml. Putin wyraził nadzieję na dalszy rozwój relacji obu państw.

„Następne rządy Łukaszenki będą opierać się wyłącznie na represjach i terrorze”

– Reżim autorytarny w ciągu kilku dni przekształcił się w reżim militarny. Następne rządy Łukaszenki będą opierać się wyłącznie na represjach,...

zobacz więcej

Putin zapewnił, że rozwój stosunków rosyjsko-białoruskich jest zgodny z zasadniczymi interesami dwóch bratnich narodów.

„Liczę na to, że pańska działalność państwowa sprzyjać będzie rozwojowi wzajemnie korzystnych relacji rosyjsko-białoruskich we wszystkich sferach, intensyfikacji procesów integracyjnych na płaszczyźnie Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej i Wspólnoty Niepodległych Państw, a także więzi wojskowo-politycznych w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym” – napisał Putin.

Wybory na Białorusi zakończyły się protestami i starciami z milicją. W Mińsku według obrońców praw człowieka zginęła jedna osoba.

Według wstępnych wyników podanych przez Centralną Komisję Wyborczą Łukaszenka otrzymał 80,2 proc, głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska – 9,9 proc.

źródło:
Zobacz więcej