RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

CKW twierdzi, że Cichanouska nie miała nawet 10 proc.

Według wstępnych wyników niedzielnych wyborów prezydenckich na Białorusi urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka otrzymał 80,2 proc, głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska – 9,9 proc. – stwierdziła w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza.

Relacja niezależnego białoruskiego dziennikarza. „Łukaszenka strzelił sobie w stopy”

Mińsk wygląda dziś pozornie normalnie, w większości miejsc posprzątano bałagan, ilość milicji na ulicach jest tylko trochę większa niż normalnie,...

zobacz więcej

Żaden z pozostałych kandydatów nie uzyskał nawet 2 proc. głosów – podała CKW podczas konferencji prasowej w Mińsku. Frekwencja wyniosła 84,2 proc.

W taki wynik wyborów nie wierzy białoruska opozycja i wielu Białorusinów, którzy wyszli wczoraj w nocy na ulice wielu miast. Demonstranci byli brutalnie pacyfikowani przez służby i milicję. Co najmniej jeden protestujący nie żyje, wielu odniosło rany, ponad 100 osób zostało zatrzymanych.

Do rozpędzania zgromadzeń użyto pałek, armatek wodnych i gumowych kul. Obserwatorzy wskazują, że w poniedziałek może być dniem ponownych wielkich protestów na Białorusi.

źródło:
Zobacz więcej