RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Białoruś: Nie żyje co najmniej jedna osoba, ponad setka zatrzymanych

Według wstępnych wyników wybory prezydenckie na Białorusi wygrał Aleksandr Łukaszenka, z wynikiem ponad 80 proc. (fot. Natalia Fedosenko\TASS via Getty Images)

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku starć z milicją po niedzielnych wyborach prezydenckich na Białorusi – podała w poniedziałek Agencja Reutera, powołując się na centrum praw człowieka „Wiasna” działające w Mińsku. Zatrzymano ponad 100 osób, ale liczba ta jest zapewne większa.

„Następne rządy Łukaszenki będą opierać się wyłącznie na represjach i terrorze”

– Reżim autorytarny w ciągu kilku dni przekształcił się w reżim militarny. Następne rządy Łukaszenki będą opierać się wyłącznie na represjach,...

zobacz więcejWiasna ogłosiła listę osób zatrzymanych na terenie całej Białorusi, na której jest 140 nazwisk. Jednak zatrzymanych jest o wiele więcej – twierdzą obrońcy praw człowieka.

Białoruskie rządowe media zapowiedziały, że inicjatorzy protestów powyborczych zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Informują też, że po nocnych demonstracjach sytuacja w kraju jest pod kontrolą.

– Białoruska prokuratura wszczęła postępowania przeciwko uczestnikom nocnych protestów – informuje korespondent TVP Tomasz Jędruchów.

źródło:
Zobacz więcej