Wybory w Razem. Nowy zarząd bez Zandberga

Członkowie Razem wybierają m.in. nowy Zarząd Krajowy (fot. arch. PAP/Marcin Obara)

Partia Razem wybiera nowe władze. Ze względu na ograniczoną kadencyjność, do Zarządu Krajowego nie będzie mógł wejść m.in. Adrian Zandberg; zarząd zostanie zmniejszony z dziewięciu do pięciu osób – powiedziała Paulina Matysiak z Zarządu Krajowego.

Wicenaczelny „GW”: Jestem bardzo rozczarowany postawą opozycji demokratycznej

Mówiąc szczerze, jestem bardzo rozczarowany postawą, takimi partykularyzmami opozycji demokratycznej, nierozumieniem skali wyzwań – oświadczył...

zobacz więcej

– Wybory odbywają się drogą elektroniczną, kandydatury można zgłaszać na latarniku wyborczym dostępnym dla członków i członkiń partii – powiedziała Matysiak. Kandydatury można zgłaszać od 1 do 13 sierpnia. Do 20 sierpnia trwa kampania wyborcza prowadzona internetowo na partyjnym forum. Dzięki temu – zauważyła Matysiak – członkowie partii mogą prowadzić dyskusję z kandydatami i kandydatkami, zadawać im pytania, także jeśli zgłoszą się w ostatnim dniu.

Wybory statutowych organów odbędą się 21-24 sierpnia według ordynacji pojedynczego głosu przechodniego – pozwalającej na stopniowanie poparcia. – Każdy głos wskazuje preferencje – od najbardziej do najmniej pożądanych kandydatur, głosowanie odzwierciedla preferencje wszystkich wyborczyń i wyborców, którzy oddali ważny głos – podkreśliła Matysiak.

Członkinie i członkowie partii wybiorą Radę Krajową (34 mandaty) i Zarząd Krajowy. Będzie się on tym razem składał z pięciu, a nie dziewięciu osób. Wybory odbywają się też do Partyjnego Sądu Koleżeńskiego i Krajowej Komisji Rewizyjnej. Do nowego zarządu,- ze względu na zasadę dwuletniej kadencji, nie będą mogli wejść należący do obecnego Zarządu Krajowego Adrian Zandberg, Maciej Konieczny, Marcelina Zawisza ani Julia Zimmermann.

Razem nie ma przewodniczącego, władzę sprawują organy kolegialne; we wszystkich obowiązuje parytet płci.

Zgodnie ze statutem partii, członek danego organu może w nim nieprzerwanie zasiadać nie dłużej niż przez cztery lata.

źródło:
Zobacz więcej