Separatystyczna deklaracja parlamentu Katalonii bez mocy prawnej

Burzliwa dyskusja w trakcie nadzwyczajnego posiedzenia katalońskiego parlamentu 07.08.20 (fot. Joan Valls/Urbanandsport/NurPhoto via Getty Images)

Służby prawne regionalnego parlamentu Katalonii odmówiły opublikowania w lokalnym dzienniku ustaw (BOPC) deklaracji izby, w którym nawołuje do podjęcia „zdecydowanych działań” na rzecz uzyskania niepodległości od Hiszpanii i odrzuca monarchię.

Były król Hiszpanii udaje się na emigrację

Były król Hiszpanii Juan Carlos Burbon ogłosił, że zamierza opuścić kraj, aby nie szkodzić monarchii oraz pozycji swego syna Filipa VI. Swoje...

zobacz więcej

Do tej pory deklaracja – uchwalona podczas nadzwyczajnego posiedzenia katalońskiego parlamentu w piątek – nie została opublikowania w żadnym dokumencie państwowym, w związku z czym nie ma mocy prawnej i pozostaje w sferze przedstawionych na forum parlamentu propozycji – poinformował w sobotę dziennik „La Vanguardia”.

Za przyjęciem deklaracji opowiedziały się partie separatystyczne – Razem dla Katalonii (JxCat), Republikańska Lewica Katalonii (ERC) i Kandydatura Jedności Ludowej (CUP), które uzyskały 69 głosów. Przeciwko głosowały socjalistyczna PSC, liberalna Ciudadanos oraz centroprawicowa Partia Ludowa, które zyskały 65 głosów.

„Katalonia jest republikańska, w związku z czym nie uznaje ani nie chce żadnego króla” – głosi tekst deklaracji.

Niekonstytucyjne zapisy

Służby prawne parlamentu ostrzegły jeszcze przed głosowaniem, że opublikowanie tekstu odrzucającego króla Filipa VI oraz oskarżenia skierowane wobec monarchii mogą pociągnąć za sobą konsekwencje karne.

Według prawników, niektóre rezolucje przyjęte przez parlament mogą być niekonstytucyjne. Chodzi np. stwierdzenie, że „Hiszpania jest centroprawicową monarchią przestępczą”, „z demokracją ograniczoną przez upolitycznioną władzę sądowniczą”, a także wezwanie do przezwyciężenia „reżimu monarchistycznego” i utworzenia Republiki Katalońskiej oraz zalecenie kontynuowania „zdecydowanej polityki niepodległościowej”.

Premier Katalonii Quim Torra wyraził na Twitterze niezadowolenie z decyzji prawników regionalnego parlamentu. „Żaden urzędnik nie może decydować, jaka poddana głosowaniu inicjatywa może być opublikowana, a jaka nie” – stwierdził.

źródło:

Zobacz więcej