RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Komisarz ds. praw człowieka RE chce uwolnienia Michała Sz. "Nie jest aktywistą, a przestępcą"

Sąd zastosował w piątek dwumiesięczny areszt wobec Michała Sz. (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Komisarz ds. praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatović zaapelowała w sobotę o „natychmiastowe uwolnienie” Michała Sz., ps. „Margot”, wobec którego sąd zastosował w piątek dwumiesięczny areszt. Zdaniem komisarz, ten fakt wysyła niepokojący sygnał, jeśli chodzi o wolność słowa w Polsce i prawa osób LGBT.

Aktywista LGBT aresztowany w cieniu protestów. Mamy stanowisko prokuratury

Michał Sz. jest podejrzany o dokonanie czynu chuligańskiego, polegającego na udziale w zbiegowisku, brutalnym zaatakowaniu działacza fundacji pro...

zobacz więcej

Swoje stanowisko komisarz ds. praw człowieka Rady Europy wyraziła na Twitterze. Jak dodała, aktywista został zatrzymany za „zablokowanie propagującej nienawiść furgonetki anty-LGBT oraz nałożenie tęczowych flag na warszawskie pomniki”.

Według prokuratury, Michał Sz. – przedstawiający się jako Małgorzata Sz. „Margot” – podejrzany jest o dokonanie czynu chuligańskiego polegającego na udziale w zbiegowisku, brutalnym zaatakowaniu działacza fundacji pro-life oraz niszczeniu mienia należącego do fundacji. Chodzi o zdarzenia z 27 czerwca tego roku. Taki czyn zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Wpis Mijatović skomentował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

„Mówiłem wczoraj, że lewactwo europejskie ruszy w obronie chuligana Michała Sz...” – czytamy.

Znów chcą profanacji figury Jezusa? Działacze LGBT zgromadzili się pod kościołem św. Krzyża

Protest aktywistów LGBT i polityków Lewicy przeniósł się z siedziby Kampanii Przeciwko Homofobii na Krakowskie Przedmieście, pod bazylikę św....

zobacz więcej

Odpowiedział on również samej komisarz, zamieszczając filmik ze zdarzenia, o którym mowa, wraz z komentarzem po angielsku, że „Margot” nie jest aktywistą, a przestępcą. Dodał przy tym, aby nie rozprzestrzeniać tzw. fake news.

W połowie lipca, zgodnie z decyzją sądu wobec Sz. zastosowano policyjny dozór i poręczenie w kwocie 7 tys. zł. Sz. został wcześniej zatrzymany przez policję. Postawiono mu zarzuty w związku z czynnym udziałem w zbiegowisku przy ul. Wilczej. Sz. zarzucono, że 27 czerwca „wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami uszkodził samochód marki renault master poprzez przecięcie opon, pocięcie plandeki, urwanie lusterka, oderwanie tablicy rejestracyjnej, uszkodzenie kamery cofania oraz pobrudzenie pojazdu farbą”. Łączna wartość strat - jak poinformowała prokuratura – wyniosła ponad 6 tys. zł na szkodę Fundacji „Pro-Prawo do Życia”.

Aktywiście zarzucono również, że w trakcie zajścia przewrócił Łukasza K. na chodnik, czym spowodował u niego obrażenia pleców i lewego nadgarstka.

Zatrzymano 48 osób na Krakowskim Przedmieściu. „Zero tolerancji dla łamania prawa”

W związku z wczorajszym zbiegowiskiem na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie policja zatrzymała 48 osób. Jak informuje na twitterze stołeczna...

zobacz więcej

– Zarzut obejmuje także stosowanie przemocy polegającej na szarpaniu i popychaniu Łukasza K. w celu zmuszenia pokrzywdzonego do zaprzestania nagrywania przebiegu zdarzenia – informowała prokuratura.

W związku z decyzją sądu, w piątek po południu przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii odbył się protest. Protestujący przeszli na Krakowskie Przedmieście, gdzie doszło do starć z policją – zaatakowany został m.in radiowóz. Policja zatrzymała łącznie 48 osób. W sprawie zatrzymanych interweniowali na komisariatach policji posłowie KO oraz Lewicy. Zdaniem posłanki KO Klaudii Jachiry akcja policji „nie miała nic wspólnego z państwem prawa”. – To była łapanka – stwierdziła Jachira.

Rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak w rozmowie podkreślił, że zatrzymanie Michała Sz. związane było z przestępstwem. – Ta czynność musiała być przez nas zrealizowana – poinformował. Jednocześnie zdaniem rzecznika KSP „część osób z autorytetem”, wśród których są politycy, próbuje sprowadzić działania policji do czegoś innego niż jedynie „reakcji na popełnione przestępstwo”.

źródło:
Zobacz więcej