RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Technologia polskiego atomu. Jedynie „duże, sprawdzone reaktory”

Budowa pierwszej elektrowni miałaby ruszyć za sześć lat (fot. Andia/Universal Images Group via Getty Images)

Rząd przewiduje, że w dwóch planowanych polskich elektrowniach jądrowych mogą znaleźć się jedynie „duże, sprawdzone reaktory PWR” – wynika z projektu aktualizacji programu jądrowego. Odrzuca się tam inne technologie: małe modułowe (SMR) czy wrzące (BWR). Technologia zostanie wybrana w przyszłym roku, a za dwa lata – lokalizacja pierwszej elektrowni. Obecnie rozważane są przede wszystkim dwie lokalizacje: Lubiatowo­-Kopalino oraz Żarnowiec.

Politycy KO straszą atomem. „Szczyt niekonsekwencji i absurdu”

Politycy PO, w tym kandydat na prezydenta tej partii w ostatnich dniach straszyli bombami i elektrowniami atomowymi. – To jest szczyt...

zobacz więcej

Projekt aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) przedstawiło do konsultacji Ministerstwo Klimatu. Jak stwierdza się w dokumencie, celem programu jest budowa 6-9 GW mocy zainstalowanej „w oparciu o duże, sprawdzone reaktory PWR”. Precyzuje się, że chodzi o dwie elektrownie jądrowe, które będą budowane w odstępie sześciu lat.

Spełniające te kryteria dostępne konstrukcje to AP1000 produkcji Westinghouse, APR 1400 koreańskiego KHNP, EPR francuskiego Framatome, są też konstrukcje rosyjskie serii WWER czy chińskie, jak Hualong One.

PPEJ wyklucza zastosowanie reaktorów wodno-wrzących BWR, w których specjalizuje się np. japońsko-amerykańskie GEH (GE Hitachi Nuclear Energy), ale także małych reaktorów modułowych, określanych jako SMR. Uzasadnia się to komplikacją procedur w przypadku równoczesnego rozpatrywania zastosowania PWR i BWR oraz niedojrzałością SMR, co do których stwierdza się, że ich komercyjnego wdrożenia można oczekiwać dopiero ok. 2040 r.

Dlatego w polskim programie ma zostać zastosowany sprawdzony reaktor PWR, czyli najpopularniejszej dziś na świecie technologii.

Horała: Przygotowania do budowy elektrowni jądrowej trwają

Przygotowania do budowy elektrowni jądrowej trwają – zapewnił wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Stany...

zobacz więcej

Założenia modelu finansowego przewidują wybranie jednej wspólnej technologii reaktorowej dla wszystkich polskich elektrowni, jednego współinwestora strategicznego powiązanego z dostawcą technologii, nabycie przez Skarb Państwa 100 proc. udziałów w spółce celowej PGE EJ1, a docelowo, po wyborze partnera strategicznego – utrzymanie przez Skarb Państwa przynajmniej 51 proc. udziałów w spółce z nim.

„Wczesny wybór jednego partnera biznesowego ułatwi zorganizowanie taniego finansowania budowy EJ, a z zagranicy inwestor (…) zwiększy wiarygodność projektu, dzięki czemu możliwe będzie pozyskanie atrakcyjnych kosztowo kredytów eksportowych i innych źródeł kapitału” – napisano w projekcie.

Jako lokalizacje wymienia się dwie rozpatrywane obecnie - Lubiatowo-Kopalino oraz Żarnowiec, a w dalszej kolejności lokalizacje wykorzystywane obecnie przez elektrownie systemowe, jak Bełchatów oraz Pątnów.

Nowy harmonogram projektu jądrowego przewiduje wybór technologii w 2021 r., na 2022 r. zakłada zatwierdzenie wyboru lokalizacji pierwszej elektrowni i podpisanie umowy z dostawcą technologii i głównym wykonawcą. Budowa miałaby ruszyć w 2026 r., a pierwszy reaktor – w 2033. W przypadku drugiej elektrowni początek budowy to 2032 r., a uruchomienia pierwszego jej bloku – w 2039 r.

W wykazie prac legislacyjnych KPRM założono, że rząd chce przyjąć uchwałę aktualizującą PPEJ w III kwartale br.

źródło:

Zobacz więcej