TikTok komentuje decyzję Trumpa. Zapowiada podjęcie kroków prawnych

Zakupem aplikacji interesuje się jedna z amerykańskich firm (fot. Nikolas Kokovlis/NurPhoto via Getty Images)

Prezydent Donald Trump podpisał w czwartek rozporządzenie, zgodnie z którym transakcje i umowy z właścicielką popularnej aplikacji internetowej TikTok – chińską firmą ByteDance – stają się nielegalne. Rozporządzenie zacznie obowiązywać za 45 dni. TikTok opublikował w tej sprawie oświadczenie, w którym zapowiada podjęcie kroków prawnych.

Trump: TikTok zostanie zablokowany albo kupi go amerykańska firma

Popularna aplikacja TikTok zostanie zablokowana w USA do 15 września, chyba że kupi ją amerykańska firma – zapowiedział prezydent Donald Trump....

zobacz więcej

„Wydanie prezydenckiego rozporządzenia grozi podważaniem zaufania biznesu odnośnie przywiązania Stanów Zjednoczonych do rządów prawa, które przez dekady przyciągały inwestycje i napędzały amerykański rozwój gospodarczy” – czytamy w oświadczeniu popularnej platformy, opublikowanym na jej blogu.

Prezydent Trump twierdzi z kolei, że „aplikacja ta może być wykorzystywana jako narzędzie dezinformacji w interesach Komunistycznej Partii Chin”. Podkreśla też, że „Stany Zjednoczone muszą podjąć tak zdecydowane działania, by chronić bezpieczeństwo kraju”. TikTok odpiera te argumenty zaznaczając, że „nigdy nie udostępniał danych użytkowników chińskiemu rządowi ani nie cenzurował treści na jego żądanie”.

Platforma zapowiada też podjęcie kroków prawnych, jeśli pojawi się taka konieczność. „Dołożymy wszelkich starań, aby zasady prawa były respektowane, a nasza firma i nasi użytkownicy byli traktowani sprawiedliwie – jeśli nie przez administrację Stanów Zjednoczonych, to przez amerykańskie sądy” – czytamy w oświadczeniu.

Jak informuje portal amerykańskiego dziennika „New York Post”, rozmowy na temat zakupu aplikacji TikTok prowadzi z ByteDance firma Microsoft. Amerykański producent systemów operacyjnych potwierdził, że jest zainteresowany przejęciem platformy i zamierza osiągnąć porozumienie w tej sprawie w ciągu wymaganych 45 dni.

źródło:
Zobacz więcej