RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Leki dla alkoholików mogą pomóc w walce z COVID-19

O odkryciu donieśli naukowcy z dwóch rosyjskich uczelni (fot. Universal Images Group via Getty Images)

Disulfiram stosowany obecnie w terapii uzależnienia od alkoholu może być wykorzystany w walce z SARS-CoV-2 – donoszą naukowcy z dwóch rosyjskich uczelni.

Średniowieczny lek może być skutecznym środkiem antybakteryjnym

Lecznicza mieszanka rodem ze średniowiecza skutecznie niszczy bakterie i bakteryjne biofilmy, odpowiedzialne za uciążliwe infekcje – informują...

zobacz więcej

Dostając się do organizmu, leki docierają do różnych receptorów. Gdy do nich dotrą, wiążą się z nimi, blokując działanie wybranych enzymów, lub całkowicie je niszczą.

Na początku pandemii naukowcy z rosyjskiego Uniwersytetu Ekonomicznego w Moskwie oraz Instytutu Chemii Organicznej Zelinskiego postanowili sprawdzić sposób łączenia się leków z centrum COVID-19 – białkiem Mpro. Białko to jest odporne na mutacje i odgrywa ważną rolę w replikacji koronawirusa – co oznacza, że hamując jego działanie, można spowolnić lub nawet całkowicie zatrzymać jego reprodukcję wewnątrz organizmu.

Aby sprawdzić sposób łączenia się leków z Mpro, naukowcy wykorzystali przestrzenny model SARS-CoV-2 i jego głównego białka, opracowany w styczniu 2020 r. Dane z modelowania wykazały, że różne leki zawierające siarkę wykazują niezwykle wysoką efektywność w wiązaniu się z białkiem Mpro, jednak tylko disulfiram wytwarza z nim stabilne wiązania.

Obiecująca szczepionka przeciwko boreliozie

Wyniki drugiej fazy badań klinicznych szczepionki przeciwko boreliozie wskazują, że jest ona skuteczna i bezpieczna – poinformowała francuska firma...

zobacz więcej

Obecnie disulfiram wykorzystywany jest w leczeniu alkoholizmu: upośledza on metabolizm alkoholu, wywołując u osoby go zażywającej nieprzyjemne reakcje: zawroty głowy czy wymioty. Z SARS-CoV-2 walczy on na dwa sposoby. Po pierwsze, łączy się z koronawirusem za pomocą wiązań kowalencyjnych. Ponadto przeciwdziała spadkowi glutationu (jednego z najważniejszych przeciwutleniaczy), którego zmniejszenie stężenia jest jednym z objawów COVID-19.

Na podstawie wyników modelowania naukowcy sugerują, że disulfiram może blokować aktywność enzymu Mpro.

Testy przeprowadzone 27 lipca w Reaction Biology Corp. w USA wykazały, że disulfiram w stężeniu 10 nm rzeczywiście hamuje Mpro. Potwierdzone to zostało poprzez wyniki badań prowadzonych na modelach badawczych. Zespół planuje skupić się na stworzeniu modeli molekularnych leczenia innych, potencjalnie groźnych chorób, które jednak dotychczas nie rozprzestrzeniły na cały świat.

źródło:

Zobacz więcej