RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„To wprowadzenie cenzury”. Pisarze w obronie autora zaatakowanego przez działaczy LGBT

Jacek Komuda znalazł się na celowniku środowisk LGBT (fot. arch.PAP/Grzegorz Michałowski)
Jacek Komuda znalazł się na celowniku środowisk LGBT (fot. arch.PAP/Grzegorz Michałowski)

„Redaktorzy (»Nowej Fantastyki«) nie tylko publicznie potępili utwór, który sami wcześniej zaakceptowali, ale złożyli również upokarzającą samokrytykę i zobowiązali się stosować w przyszłości do zasad poprawności politycznej (…) Wymóg podporządkowania publikacji regułom wypracowanym przez jedną opcję światopoglądową oznacza de facto wprowadzenie cenzury – stwierdzają autorzy oświadczenia w obronie pisarza Jacka Komudy, zaatakowanego przez środowiska LGBT. Pod oświadczeniem podpisali się m.in. Jacek Dukaj, Piotr Gociek, Andrzej Pilipiuk, Jacek Piekara i Rafał Ziemkiewicz.

Stołeczny ratusz z odsieczą sprawcom profanacji figury Chrystusa

Wiceprezydent Warszawy, Aldona Machnowska-Góra miała zadzwonić do jednej z działaczek LGBT oferując w imieniu władz miasta pomoc prawną – twierdzi...

zobacz więcej

„Redakcja miesięcznika »Nowa Fantastyka« po brutalnej nagonce na opublikowane w piśmie opowiadanie Jacka Komudy »Dalian, będziesz ćwiartowany« odcięła się od własnego autora. Redaktorzy nie tylko publicznie potępili utwór, który sami wcześniej zaakceptowali, ale złożyli również upokarzającą samokrytykę i zobowiązali się stosować w przyszłości do zasad poprawności politycznej” – czytamy w oświadczeniu.

„Uważamy, że takie zachowanie stoi w całkowitej sprzeczności z tradycją zarówno samego pisma, jak i polskiej literatury fantastycznej – zawsze różnorodnej i poszukującej. Wymóg podporządkowania publikacji regułom wypracowanym przez jedną opcję światopoglądową oznacza de facto wprowadzenie cenzury. Wielu z nas pamięta czasy cenzury i dlatego – jako pisarze, tłumacze, wydawcy, redaktorzy i miłośnicy literatury – protestujemy z całą mocą” – dodano.

Podpisani pod oświadczeniem podkreślają, że wolność słowa i swoboda artystycznej wypowiedzi są wartościami gwarantowanymi przez Konstytucję RP. Wyrażają też swój stanowczy sprzeciw wobec politycznych ingerencji w treść przekazu artystycznego, bowiem „pisarz ma prawo do własnych przekonań, również do głoszenia treści satyrycznych i kontrowersyjnych”.

„Kneblowanie literatury w imię »jedynie słusznego« przekazu prowadzi do jej skarlenia. (…) Jako czytelnicy chcemy poznawać szczere wizje artystów, a nie widzieć ich dzieła ocenzurowane przez polityczną poprawność lub strach” – piszą.

Autorzy oświadczenia zaznaczają, że literatura fantastyczna „zawsze była literaturą wolności” i ani w latach schyłkowego PRL, ani w III RP nie spotkali się „z tak zajadłym atakiem na pisarza” jak teraz w przypadku Komudy. „Jesteśmy również oburzeni i zniesmaczeni faktem, że do nagonki przeciwko autorowi przyłączyła się redakcja, która jego utwór opublikowała” – czytamy.

Pod oświadczeniem podpisali się: Rafał Dębski, Dariusz Domagalski, Jacek Drewnowski, Jacek Dukaj, Piotr Gociek, Eryk Górski, Jarosław Grzędowicz, Tomasz Kołodziejczak, Maja Lidia Kossakowska, Mirosław Kowalski, Konrad Lewandowski, Robert Łakuta, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Arkady Saulski, Krzysztof Sokołowski, Grzegorz Szczepaniak, Robert Szewczyk, Wojciech Szyda, Dariusz Zalewski i Rafał Ziemkiewicz.

Pełną treść oświadczenia można przeczytać m.in. na Twitterze Jacka Piekary.

Wolność wypowiedzi tak, ale... – ETPCz odrzucił skargę Islandczyka skazanego za krytykę LGBT

Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił skargę obywatela Islandii skazanego w swoim kraju na karę grzywny za krytykę rozszerzenia programu ...

zobacz więcej

Na początku lipca głośno było o odcięciu się redakcji „Nowej Fantastyki” od Jacka Komudy. Pisarz opublikował w miesięczniku opowiadanie fantasy „Dalian, będziesz ćwiartowany”, które – zdaniem redakcji – miało wydźwięk „homofobiczny”. Sam Komuda zadeklarował, że się od swojego opowiadania nie odetnie.

– Żyjemy w wolnym kraju, mamy swobodę wypowiedzi. Jeżeli komuś coś się nie podoba, może podać mnie do sądu. Nie może być tak, że zostanie wprowadzona cenzura i jeśli coś temu rozwydrzonemu środowisku LGBT się nie spodoba, to np. będą cenzurowane konkretne książki – mówił w Polskim Radiu 24 Komuda.

– Jako Polak i patriota czuję, ze każdego dnia jestem bombardowany negatywnymi opiniami na temat naszego kraju, który ma być zacofany i straszny, gdzie kwitnie nienawiść do środowisk homoseksualnych i kręgów LGBT. Dlatego postanowiłem napisać satyrę, która miała oddziaływać w obie strony, pokazywać obłudę i zakłamanie środowisk LGBT, jak i zawziętość ich przeciwników – dodawał.

źródło:
Zobacz więcej