Pierwsi pielgrzymi wyszli z Warszawy na Jasną Górę

Ci, którzy zostali na miejscu zaproszeni zostali do pielgrzymowania duchowego (fot. PAP/Wojtek Jargiło, zdjęcie ilustracyjne)

W formie sztafety i duchowo – tak z powodu epidemii będą w tym roku pielgrzymować na Jasną Górę pątnicy ze stolicy. Pierwsi wyszli w środę z sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie reprezentanci 37. Praskiej Pielgrzymki Rodzin na czele z bp Markiem Solarczykiem. 6 sierpnia wyjdą również tylko delegacje 309. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej oraz 309. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej Akademickich Grup „17”.

Jasna Góra, jak dotąd, wolna od koronawirusa. Jak wyglądają pielgrzymki?

W tym roku, z uwagi na epidemię, pielgrzymki na Jasna Górę odbędę się w bardzo ograniczonej formie. W niektórych wezmą udział tylko przewodnicy...

zobacz więcej

Ci, którzy zostali na miejscu, zaproszeni zostali do pielgrzymowania duchowego. Na tę formę w całości zdecydowali się np. uczestnicy 40. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej, która na pątniczy szlak ruszała 5 sierpnia. Zaproponowali oni pątnikom wydarzenia stacjonarne w stołecznym kościele akademickim św. Anny.

– Pielgrzymka to wyjątkowy rodzaj rekolekcji w drodze, kiedy człowiek zostawia dotychczasowe przyzwyczajenie, luksus, pozwalając się prowadzić Bogu i Jego opatrzności – powiedział biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk, który w tym roku idzie już po raz 15. Przyznał, że tegoroczne pielgrzymowanie będzie zupełnie inne.

– Nie będzie śpiewów, wołania „bracie” czy „siostro”. Będziemy iść samotnie, w milczeniu. Będzie to okazja do osobistej refleksji i modlitwy – powiedział hierarcha.

W ramach 37. Praskiej Pielgrzymki Rodzin wraz z biskupem na Jasną Górę będzie szło jeszcze czterech księży. Codziennie będą się wymieniać pokonując po dwóch przeznaczony na dany dzień odcinek trasy.

W ocenie biskupa tegoroczna sytuacja związana z epidemią jest w jakiejś mierze podobna do tej sprzed stu lat, kiedy w tych sierpniowych dniach Warszawa przygotowywała się do obrony przed nacierającą armią bolszewicką.

„Chciałbym, by wszyscy mieli takich przełożonych. To wielka łaska”

Proszę go, by pomagał mi kierować moją archidiecezją, by wypraszał potrzebne łaski wiernym z całego świata, by był moim przewodnikiem w codziennym...

zobacz więcej

– Na front nie poszli wszyscy, którzy chcieli, ale tylko mężczyźni w sile wieku oraz młodzież. Natomiast ogromna rzesza ludzi została w swoich domach, co nie znaczy, że im nie zależało. Łączyli się duchowo modląc się w świątyniach, po domach, przygotowując zaopatrzenie dla polskich żołnierzy, opatrując rannych, tych, którzy wracali z pola bitew – zwrócił uwagę bp Solarczyk.

Zapewnił, że przemierzając kolejne kilometry w drodze na Jasną Górę będzie niósł wraz innymi kapłanami intencje wszystkich, którzy gdyby nie epidemia, podążyliby wraz z nimi.

– Będziemy także w modlitwie pamiętali o tych, którzy co roku witali nas po drodze, wspierali, dzielili się tym, co mieli – powiedział biskup.

Ze względu na bezpieczeństwo sanitarne również trasa 37. Praskiej Pielgrzymki Rodzin została zmieniona. Będą omijane miejsca, gdzie w ostatnim czasie notowano zakażenia. – Codzienne msze święte będziemy odprawiali na trasie, nie wchodząc do kościołów, ani żadnych kaplic – poinformował bp Solarczyk.

Resztę pątników zaproszono do duchowego pielgrzymowania.

95-letnia Włoszka dotarła na Jasną Górę

– Ostatnie owoce mojego życia, modlitwę o pokój na świecie, za kapłanów i młodych chciałam przynieść tutaj Matce Bożej, jestem szczęśliwa –...

zobacz więcej

– Jedną z form może być nawiedzanie tzw. kościołów nowennowych w diecezji warszawsko-praskiej, w których codziennie będzie msza święta celebrowane przez któregoś z biskupów, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Apel Jasnogórski; wszystko w ramach przygotowań do setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej nazywanej Cudem nad Wisłą – powiedział hierarcha.

Dla tych, którzy potrzebują nieco wysiłku fizycznego, zdaniem bp. Solarczyka pewną formą może być pielgrzymowanie piesze do miejscowych sanktuariów.

– Na terenie Warszawy jest na przykład konkatedra Matki Bożej Zwycięskiej, stołeczne sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, Matki Bożej z Lourdes. W Sulejówku jest sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, w Loretto koło Wyszkowa - Matki Bożej Loretańskiej, czy w Mińsku Mazowieckim – Matki Bożej Anielskiej nazywanej Hallerowską – zauważył duchowny.

W ramach duchowego wędrowania uczestnicy 40. WAPM każdego dnia w kościele akademickim św. Anny w Warszawie będą mogli spotykać się na mszach św. o godz. 20. Następnie oprawę do pielgrzymkowego Apelu Jasnogórskiego zapewnią poszczególne grupy pielgrzymkowe - np.: 5 sierpnia grupa czarno-biała, 6 sierpnia – czerwona, a ostatniego dnia (14 sierpnia) – grupa biało-zielona.

Specjalny program duchowy przygotowała także Warszawska 309. Warszawska Pielgrzymka Piesza, zwana paulińską. W dniach 6-14 sierpnia pielgrzymi będą łączyć się na codziennej mszy św. w kościele Świętego Ducha w Warszawie.

Liturgie z konkretnym przesłaniem na dany dzień będą celebrowane o godz. 9 i 17. Myślą przewodnią rekolekcji, które poprowadzi paulin o. Zbigniew Ptak, będą słowa – „Jak rozkochać się w mszy świętej”.

Co roku pątnicy idą na Jasną Górę na przypadającą 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

źródło:

Zobacz więcej