RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PIP sprawdzi, czy pracownicy mają zapewnione bezpieczne warunki pracy

Państwowa Inspekcja Pracy zwiększyła częstość kontroli w zakładach pracy (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Podczas wzmożonych kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, które już są prowadzone w firmach, sprawdzane będzie, czy pracownicy mają zapewnione odpowiednie i bezpieczne warunki pracy – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Maseczki uratowały tysiące miejsc pracy

Szycie maseczek uratowało tysiące miejsc pracy – pisze „Super Express”. W ramach projektu uszyto 50 mln maseczek, które można m.in. kupić na...

zobacz więcej

Maląg powiedziała, że mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią większość przedsiębiorców potrafiło w tym czasie zapewnić swoim pracownikom odpowiednie i przede wszystkim bezpieczne warunki do pracy. Ale – dodała – zarówno do resortu pracy, jak i do PIP-u wciąż wpływają sygnały, że nie wszędzie tak jest.

– Zagrożenie jest wciąż realne, więc już teraz należy przygotować się do nadejścia drugiej fali zachorowań – podkreśliła minister Maląg. Przypomniała jednocześnie, że firmy mają obowiązek zapewnić swoim pracownikom warunki pozwalające na wykonywanie swojej pracy w sposób bezpieczny i niezagrażający zdrowiu.

W związku z tym, jak podkreśliła minister, Państwowa Inspekcja Pracy zwiększyła częstość kontroli w zakładach pracy.

– Szczegółowe kontrole PIP mają na celu sprawdzenie, czy w firmach przeprowadzono ocenę ryzyka zawodowego w związku z koronawirusem. Sprawdzane jest również to, czy przedsiębiorcy wprowadzili działania ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa, tj. zapewnili środki do dezynfekcji rąk, ochronę nosa i ust, czy rękawiczki jednorazowe, a także, czy przeprowadzone zostały szkolenia bhp – poinformowała.

Zaznaczyła, że zdrowie i życie pracowników jest priorytetem.


źródło:
Zobacz więcej