RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gang produkował i eksportował podrabiane papierosy. Straty sięgają dziesiątek milionów

Co najmniej 3,5 mln paczek podrobionych papierosów wyprodukował międzynarodowy gang w nielegalnej fabryce pod Głogowem (woj. dolnośląskie). Prokuratura Okręgowa w Legnicy oskarżyła właśnie 11 członków tej grupy: pięciu Polaków, pięciu Paragwajczyków i jednego Brazylijczyka. Goście z Ameryki Południowej przebywali w Polsce nielegalnie i ściągnięto ich tylko do pracy w przestępczej manufakturze.

Nawet milion „lewych” papierosów na dobę. Ultrawydajna fabryka rozbita

Nawet milion papierosów mogła wytworzyć w ciągu doby fabryka zlikwidowana przez CBŚP i KAS w okolicach podwarszawskiego Piaseczna. Z ustaleń...

zobacz więcej

Tytoniowy kombinat namierzyli funkcjonariusze CBŚP oraz Straży Granicznej. Z informacji operacyjnych wynikało, że fabryka mieści się na terenie posesji pod Głogowem. W Lubinie gang zorganizował magazyn i halę przeładunkową, a furgonetki i ciężarówki wykorzystywane do dystrybucji parkowano w Polkowicach.

Służby wkroczyły do wytypowanych obiektów 3 września ubiegłego roku. Fabryka pod Głogowem robiła wrażenie na funkcjonariuszach. Znajdująca się tam linia do produkcji i pakowania papierosów była bardzo wydajna i w miarę nowa.

Mundurowi oszacowali wartość zgromadzonych tam maszyn na blisko dwa miliony złotych. Manufaktura była wyposażona w agregat prądotwórczy o dużej mocy, tak aby intensywne korzystanie z sieci energetycznej nie wzbudziło niczyich podejrzeń.

Na miejscu zatrzymano dwóch Polaków, pięciu Paragwajczyków i Brazylijczyka. Cudzoziemcy z Ameryki Południowej przebywali w Polsce nielegalnie. Kolejnych dwóch Polaków zatrzymano w magazynie gangu na terenie Lubina. Po kilku tygodniach wpadł jeszcze jeden Polak należący do tej ekipy.

Podczas wrześniowej akcji służby przejęły w sumie 10 mln podrabianych papierosów z logo firmy działającej na terenie zachodnich krajów Unii Europejskiej. Zabezpieczono ponadto siedem ton krajanki tytoniowej i suszu tytoniowego.

Gang wyprodukował co najmniej 2 mln podrabianych papierosów

Co najmniej 2 mln podrobionych papierosów wyprodukowano w zlikwidowanej przez CBŚP nielegalnej fabryce, działającej na terenie Wielkopolski....

zobacz więcej

Śledczy ustalili, że rozbita grupa działała od grudnia 2018 r. na terenie Dolnego Śląska. W ciągu dziewięciu miesięcy w fabryce pod Głogowem wyprodukowano około 3,5 mln paczek podrabianych papierosów. Towar trafiał na Zachód.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy skierowała akt oskarżenia przeciwko jedenastu członkom wspomnianego gangu. Zarzucono im między innymi „udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw karnych i skarbowych związanych z nielegalną produkcją i wprowadzaniem do obrotu wyrobów tytoniowych wielkiej wartości (…) oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi jednej marki oraz bez ich uprzedniego oznaczenia znakami skarbowymi akcyzy, czym doprowadzili do uszczuplenia należności Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego (…) w kwocie około 60 mln zł”. Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

Na poczet przyszłych kar i innych roszczeń finansowych prokurator zabezpieczył majątki należące do przestępców takiej jak dom, mieszkania, działki oraz samochody.

źródło:
Zobacz więcej