RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Problemy psychiczne skutkami Covid-19

Siła zaburzeń jest proporcjonalna do tego, jak ciężko pacjenci przeszli chorobę (fot. Jesús Hellín/ Europa Press via Getty Images)

Ponad połowa osób, które chorowały na Covid-19, zmaga się z problemami psychicznymi – to wynik badań przeprowadzonych przez naukowców ze szpitala w Mediolanie. Po raz pierwszy na świecie opisano takie skutki zakażenia koronawirusem.

Ekspert o koronawirusie: Zaczął się problem, który będzie narastał

Skończyła się faza prób i błędów. Niektóre działania ws. koronawirusa zostały uznane za skuteczne, z niektórych różne kraje zrezygnowały, ale...

zobacz więcej

Badacze ze szpitala uniwersyteckiego San Raffaele w stolicy Lombardii ustalili, że 56 proc. tych, którzy zachorowali na Covid-19, zmaga się po wyzdrowieniu z depresją, stresem pourazowym, lękiem czy bezsennością. Wystąpiły u nich także zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.

Wyniki badań, prowadzonych na 402 pacjentach mediolańskiego szpitala pod kierunkiem psychiatry Francesco Benedettiego, zostały opublikowane na łamach specjalistycznego międzynarodowego pisma „Brain, Behaviour and Immunity”, które jest magazynem Towarzystwa Badawczego Psychoneuroimmunologii.

Po kilku miesiącach kontroli stanu pacjentów i analiz stwierdzono, że infekcja wywołana przez koronawirusa ma także reperkusje dla zdrowia psychicznego. Według lekarzy stany zapalne mogą stanowić czynniki ryzyka, między innymi dla rozwoju depresji. To ona wystąpiła u największej liczby osób, które zakaziły się koronawirusem. Epizody depresji stwierdzono u 42 proc. wyleczonych.

Odnotowano, że siła zaburzeń jest proporcjonalna do tego, jak ciężko pacjenci przeszli chorobę.

źródło:

Zobacz więcej