RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sprawy Nowaka ciąg dalszy. Kolejne zatrzymanie i obiecana łapówka w tle

Zatrzymano kolejną osobę w sprawie byłego ministra PO Sławomira Nowaka. Chodzi o Aleksandra D., mężczyznę reprezentującego jedną z polskich spółek, ubiegającą się o kontrakt na budowę i remont jednej z dróg na Ukrainie – przekazała portalowi tvp.info rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz. Z ustaleń śledczych wynika, że obiecywał Nowakowi łapówkę, gdy ten kierował ukraińską agencją dróg Ukrawtodorem.

Warszawski urzędnik zatrzymany przez CBA. Chwilę wcześniej przyjął łapówkę

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali warszawskiego urzędnika. Jak informuje nas biuro prasowe CBA, akcję przeprowadzono tuż po...

zobacz więcej

Rzeczniczka prokuratury informuje, że po doprowadzeniu do prokuratury Aleksander D. ma usłyszeć zarzuty złożenia obietnicy udzielenia korzyści majątkowej znacznej wartości Sławomirowi Nowakowi.

W tej sprawie zarzuty usłyszały już trzy osoby, w tym były minister transportu i były szef ukraińskiej agencji drogowej Ukrawtodor, który podejrzany jest o żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za przyznawanie prywatnym podmiotom kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie. Zarzuty wobec Nowaka dotyczą też prania pieniędzy pochodzących z tego przestępstwa, w którego efekcie uzyskał ponad 1,3 mln złotych.

Sławomir Nowak został zatrzymany 20 lipca. Decyzją sądu został decyzją sądu aresztowany na trzy miesiące.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest równolegle przez CBA i Prokuraturę Okręgową w Warszawie, a także Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną w Kijowie oraz Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy.

W sprawie toczą się odrębne śledztwa w Polsce i na Ukrainie, a dowodami wymienia się i działania koordynuje specjalnie w tym celu powołany zespół śledczych.

źródło:
Zobacz więcej