RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Warszawski urzędnik zatrzymany przez CBA. Chwilę wcześniej przyjął łapówkę

Łapówka miała być zapłatą za wstrzymanie czynności egzekucyjnych (fot. CBA, zdjęcie ilustracyjne)

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali warszawskiego urzędnika. Jak informuje nas biuro prasowe CBA, akcję przeprowadzono tuż po przyjęciu przez mężczyznę łapówki w wysokości kilku tysięcy złotych. Zgromadzone materiały dowodowe trafiły już do stołecznej prokuratury.

Wielka akcja CBA, ponad 20 zatrzymanych. Chodzi o komercyjny bank

Agenci CBA zatrzymali dziś 23 osoby w sprawie dotyczącej działania na szkodę jednego z banków. W akcji wzięło udział blisko 100 funkcjonariuszy....

zobacz więcej

Zatrzymanie urzędnika było zaplanowane i skoordynowane – chwilę po przekazaniu pieniędzy. Doszło do niego w jednej z warszawskich kawiarni. Agenci Biura ustalili, że mężczyzna żądał „gratyfikacji” w zamian za załatwienie wstrzymania czynności egzekucyjnych – chodziło o należności skarbowe w wysokości kilkuset tysięcy złotych.

Urzędnik to pracownik stołecznego Urzędu Skarbowego.

Zgromadzone przez funkcjonariuszy warszawskiej delegatury CBA materiały dowodowe zostały przekazane do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Po doprowadzeniu do prokuratury z zatrzymanym zostaną wykonane dalsze czynności procesowe – przekazało portalowi tvp.info biuro prasowe CBA.

Jednocześnie służby przypominają o tym, że osoby, które dały się uwikłać w proceder i wręczyły korzyść majątkową, mają możliwość skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikającej z Kodeksu karnego.

Warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej – jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną – jest dobrowolne zawiadomienie organów ścigania. Sprawca musi przy tym powiadomić o tym fakcie, zanim organ ten o nim się dowiedział i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa.

źródło:
Zobacz więcej