RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chińskie MSZ grozi odwetem za działania USA wobec chińskich dziennikarzy

Spór o dziennikarzy to element narastającego konfliktu amerykańsko-chińskiego (fot. PAP/EPA/WU HONG)

Chiny wezmą odwet, jeśli władze Stanów Zjednoczonych będą w dalszym ciągu prowadzić „wrogie działania” przeciwko pracującym w USA chińskim dziennikarzom – zagroził rzecznik MSZ ChRL Wang Wenbin. Jak powiedział, z informacji MSZ w Pekinie wynika, że „władze USA nie przedłużyły jeszcze wizy żadnemu chińskiemu dziennikarzowi, odkąd w maju Waszyngton ograniczył długość ich wiz do 90 dni z możliwością przedłużenia”.

USA budują koalicję przeciwko Chinom. Berlin i Paryż chcieliby pozostać z boku

Stany Zjednoczone apelują do Zachodu o utworzenie frontu sprzeciwu wobec agresywnej polityce Chin. Unijni urzędnicy - Berlin i Paryż - wciąż...

zobacz więcej

Wcześniej we wtorek redaktor naczelny nacjonalistycznego chińskiego tabloidu „Global Times” Hu Xijin napisał na Twitterze, że Chiny „przygotowały się na najgorszy scenariusz, w którym wszyscy chińscy dziennikarze będą musieli opuścić USA”.

„Jeśli tak się stanie, strona chińska weźmie odwet, który będzie wymierzony również w amerykańskich dziennikarzy pracujących w Hongkongu” – twierdzi Hu.

Spór o dziennikarzy to element narastającego konfliktu amerykańsko-chińskiego. Stosunki pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata są obecnie najgorsze od dziesięcioleci, a komentatorzy coraz częściej porównują tę sytuację do zimnej wojny.

Amerykanie w zamkniętym konsulacie Chin. Pekin protestuje i zapowiada odwet

MSZ Chin w sobotę oskarżył USA o naruszenie prawa międzynarodowego i umów dwustronnych w związku z wejściem amerykańskich służb do zamkniętego...

zobacz więcej

Waszyngton zarzuca chińskim mediom państwowym, że są całkowicie kontrolowane przez komunistyczne władze ChRL i prowadzą na ich rzecz działalność propagandową. Obarcza również Pekin odpowiedzialnością za pandemię Covid-19, zarzuca mu łamanie praw człowieka wobec muzułmanów, ograniczanie wolności i autonomii Hongkongu i zastraszanie innych krajów na Morzu Południowochińskim.

Władze Chin odrzucają te oskarżenia i oceniają je jako ingerencje w wewnętrzne sprawy ChRL.

Pekin twierdzi również, że administracja USA usiłuje zrzucić z siebie odpowiedzialność za własne błędy, w tym w radzeniu sobie z pandemią, przed listopadowymi wyborami, w których prezydent Donald Trump będzie walczył o reelekcję.

źródło:

Zobacz więcej