Niemiecka lekarka: Mamy drugą falę epidemii. To efekt rozluźnienia dyscypliny

Zakażonych koronawirusem w Niemczech jest 211 281 osób (fot. Maja Hitij/Getty Images)

Niemcy już teraz przeżywają drugą falę epidemii Covid-19 i mogą zmarnować dotychczasowe osiągnięcia w kontroli koronawirusa – uważa Susanne Johna, szefowa związku zawodowego lekarzy Marburger Bund.

Rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. Nowe dane o epidemii, sześć kolejnych ofiar

U kolejnych 680 osób badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. To rekordowy dobowy przyrost...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„Już jesteśmy w trakcie drugiej, płytkiej fali” – oceniła lekarka na łamach dziennika „Augsburger Allgemeine”. Jak dodała, obserwowany obecnie wyższy poziom nowych zakażeń to efekt rozluźnienia dyscypliny i powszechnego pragnienia powrotu do normalności.

Według szefowej związku może to doprowadzić do zaprzepaszczenia sukcesu w pierwszej fazie pandemii, kiedy Niemcom udało się opanować transmisję SARS-CoV-2. Johna zaapelowała przy tym do Niemców, by nadal stosowali zasady dystansu społecznego i nosili maseczki ochronne.

Zdaniem lekarki szpitale są przygotowane na przyjęcie nowej fali pacjentów z koronawirusem, ale ceną tego będzie stopniowe redukowanie dostępnych miejsc dla innych chorych. Według oficjalnych statystyk, w Niemczech wolnych jest w tej chwili 12,2 tys. z 21 tys. łóżek na oddziałach intensywnej terapii. Tylko 270 z nich jest zajmowanych przez chorych na Covid-19.

We wtorek łączna liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech wzrosła o 879, do 211 281. Osiem osób zmarło na Covid-19, zwiększając łączny bilans ofiar śmiertelnych w RFN do 9156.

źródło:

Zobacz więcej