RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bogdanka zaczęła eksploatację. Ma najdłuższą ścianę węgla na świecie

Pierwszy raz w polskim górnictwie zostanie wykorzystany internet rzeczy (fot. arch.PAP/Wojciech Pacewicz, zdjęcie ilustracyjne)

Kopalnia LW Bogdanka, należąca do Enei, rozpoczęła eksploatację ściany węgla o długości 7 km. To najdłuższa eksploatowana ściana w górnictwie węgla kamiennego na świecie – podkreśliła górnicza spółka.

Sasin: Kres energetyki węglowej w Polsce najpóźniej w 2060 r.

Realny plan naprawczy dla górnictwa trzeba przedstawić w ciągu dwóch miesięcy i tyle daliśmy sobie czasu – mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej”...

zobacz więcej

Ściana znajduje się w pokładzie 391 w Polu Stefanów. Przy jej eksploatacji wykorzystywanych będzie wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak platforma IIoT (Industrial Internet of Things – internet rzeczy), po raz pierwszy wykorzystywana w polskim górnictwie.

Zastosowano też cyfrowy model złoża, model geomechaniczny, nowoczesne przenośniki taśmowe wyposażone w systemy monitoringu, system monitoringu wyrobisk chodnikowych wykorzystujący skaning laserowy, narzędzie do usprawniania procesów decyzyjnych czy kupiony w tym roku kompleks kombajnowy.

Według Bogdanki średnie wydobycie dobowe ze ściany może wynieść do 20 tys. ton urobku, ale zdolność kompleksu ścianowego powinna pozwolić w niektórych etapach eksploatacji na wydobycie sięgające 30 tys. ton urobku na dobę.

Platforma IIoT będzie służyła m.in. do zbierania danych z systemów i zdarzeń górniczych w tzw. słowniku awarii. Posłużą one do opracowania algorytmów predykcyjnych, zwiększających możliwości przewidywania awarii, rozwiązywania problemów maszyn i urządzeń.

Setki milionów ton węgla czekają na wydobycie. Nowe pole wydłuży żywotność Bogdanki

Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka planuje podwojenie swoich zasobów surowcowych z obecnych 227 mln ton do 446 mln ton. Spółka przewiduje, że przy...

zobacz więcej

Pozwoli to na skrócenie czasu przestojów sprzętu, a w konsekwencji na redukcję kosztów – ocenia spółka.

Bogdanka wdraża też możliwość transportu załogi specjalnymi przenośnikami taśmowymi. Ma to pozwolić na zwiększenie efektywności ściany o około 10 proc.

Kopalnia podkreśliła, że ściana o tzw. wybiegu ponad 7 km jest w tej chwili ścianą o najdłuższym wybiegu na świecie. W przeszłości w Chinach w rejonie Mongolii Wewnętrznej eksploatowano ściany o wybiegach od 8 km do 11 km, jednak znajdowały się one na niewielkich głębokościach, tj. maksymalnie do 300 m poniżej powierzchni terenu.

Ściana 1/VIII/391 znajduje się na głębokości od 895 m do 1015 m poniżej powierzchni terenu.

– Do wydobycia ze ściany 1/VIII/391 przygotowywaliśmy się od kilku lat, zarówno wykonując roboty chodnikowe, jak i opracowując narzędzia cyfrowe. W efekcie będzie to pierwsza w tak wysokim stopniu inteligentna ściana w górnictwie węgla kamiennego w Polsce, a także pierwszy przykład tak kompleksowego wykorzystania narzędzi cyfrowych, w tym internetu rzeczy – ocenił prezes LW Bogdanka Artur Wasil.

źródło:
Zobacz więcej